Arrow backLanguage
0-3 měsíců
Článek
Add this post to favorites

HMO a jeho význam pro Vaše miminko

Období od prvních dnů těhotenství do 2 let života, tedy tzv. prvních 1000 dní, hraje klíčovou roli ve vývoji miminka. A to nejen z pohledu růstu a budování sociálních vazeb, ale i z pohledu vývoje imunity.

3minuty čtení Zář 3, 2019

Až 80 % imunity ovlivňují vnější faktory – především výživa. Bezpochyby nejlepším způsobem, kterým můžete pomoci svému miminku poskytnout ochranu, je kojení. Nejenže mateřské mléko obsahuje optimální poměr živin, minerálů a vitamínů pro správný růst a vývoj, ale je vědecky podložen i pozitivní vliv na snížení rizika civilizačních onemocnění, jako jsou např. obezita, cukrovka, nemoci srdce, Alzheimerova choroba aj.

Kojení navíc má, kromě zdravotních benefitů, i ty sociální  upevňuje vztah mezi matkou a dítětem. Díky svým jedinečným vlastnostem bývá mateřské mléko také přezdíváno jako „tekuté zlato“. Jeho unikátnost spočívá i v tom, že se během růstu dítěte mění poměr živin, vitamínů a minerálů tak, aby splňoval nutriční požadavky v každém věku. Mateřské mléko se skládá z tekuté a pevné složky. Největší pevnou složku tvoří laktóza, následovaná tuky a bioaktivními prebiotickými oligosacharidy mateřského mléka (HMO) a bílkovinami.

Laktóza, neboli mléčný cukr, dává mléku chuť, slouží jako zdroj energie a zároveň podporuje osidlování střeva a vstřebávání minerálních látek. Tuky mají svoji roli při zpracovávání vitamínů potřebných pro stavbu tělesných buněk a pro správné fungování metabolismu. K nejvýznamnějším tukům patří omega-3 mastné kyseliny (např. DHA), které jsou významné při rozvoji nervové soustavy dítěte.

Co jsou to HMO? Třetí nejdůležitější částí jsou HMO – prebiotické oligosacharidy mateřského mléka. Zkratka HMO pochází z angl. Human milk oligosaccharides. HMO se skládají z více než 150 struktur, z nichž třetí nejpočetnější je 2’FL (2’fukosyllaktóza). Tato unikátní složka se stala předmětem intenzivního vědeckého výzkumu, díky kterému dnes víme, že HMO jsou bioaktivní složky stojící za rozvojem imunity dítěte. Mají schopnost posilovat funkce střevní bariéry, snižují počet patogenů a především podporují zrání imunitního systému. V současné době již existují kojenecká mléka, která obsahují prebiotické oligosacharidy 2’FL se strukturou, která je identická s těmi HMO, které se vyskytují v mateřském mléce.

HMO

 

Kvalitní bílkovina je základ

Lidské mléko je specifické ve všech ohledech. Ve srovnání s mlékem ostatních savců obsahuje méně bílkovin. Bílkovina mateřského mléka je tvořena ze 70 % syrovátky a ze 30 % kaseinem, zatímco u kravského mléka je tomu naopak. Další výhodou je, že se zde nevyskytuje β-laktoglobulin, běžný v kravském mléce, a díky tomu je mateřské mléko považováno za hypoalergenní. V neposlední řadě plní bílkoviny důležitou úlohu v imunitním systému – kupříkladu protein laktoferin na sebe váže atomy železa a brání tak bakteriím, aby je využily. Probiotika a prebiotika Jak již bylo řečeno, až 80 % imunitního systému se nachází ve střevech. Probiotika jsou kultury živých prospěšných baktérií, které se podílí na tvorbě vyvážené zdravé střevní mikrobioty. Jedná se o bakterie mléčného kvašení, např. Lactobacillus reuteri, Bifidobacterium lactis. Růst těchto bakterií je, v případě kojených dětí, podporován prebiotickými oligosacharidy mateřského mléka (HMO).