Arrow backLanguage
0-3 měsíců
Článek
Add this post to favorites

Potravinové alergie

Existují důkazy o tom, že okolní prostředí, včetně prvních potravin a doby jejich zavedení do jídelníčku, mohou hrát klíčovou roli v rozvoji alergií.

2minuty čtení Říj 18, 2016

Dobrou zprávou je, že riziko vzniku alergie u dítěte je možné snížit díky vhodné stravě. Níže najdete informace o potravinových alergiích a o způsobech, jakými lze riziko vzniku potravinových alergií u malých dětí zmírňovat.

RIZIKO VZNIKU POTRAVINOVÝCH ALERGIÍ U VAŠEHO DÍTĚTE MOHOU SNÍŽIT NÁSLEDUJÍCÍ OPATŘENÍ:

  • Výlučné kojení v prvních šesti měsících.
  • Pokud je nutné kojení ukončit nebo začít dítě dokrmovat, zeptejte se svého lékaře na možnost používat náhradní hypoalergenní kojeneckou výživu, tzv, H.A. s částečně hydrolyzovanou 100% syrovátkovou bílkovinou, jejíž prospěšnost byla prokázána klinickými studiemi.
  • Příkrmy zavádějte až v období kolem šesti měsíců věku dítěte.
  • Jakmile dítě dosáhne šesti měsíců věku, není potřeba zavádění nových druhů potravin ve snaze zabránit alergiím dále odkládat (včetně arašídů, ořechů, sóji, vajec, ryb a pšenice). Pokud máte v souvislosti s potravinovou alergií u Vašeho dítěte jakékoli dotazy, obraťte se na svého pediatra.
  • Nové potraviny zavádějte v první polovině dne, v době, kdy je dítě v dobré náladě, abyste mohla sledovat, jak na ně reaguje.
  • Přidávejte vždy jen jednu novou potravinu a další přidejte až po třech až pěti dnech, abyste mohla snáze identifikovat potraviny, které způsobily případnou alergickou reakci.
  • Kravské nebo kozí mléko zavádějte až v době, kdy bude dítěti nejméně 9 až 12 měsíců. Místo něj dávejte dítěti nadále mateřské mléko nebo náhradní kojeneckou výživu s hydrolyzovanou 100% syrovátkovou bílkovinou, jejíž prospěšnost byla prokázána klinickými studiemi.

Alergické reakce se zpravidla objevují během několika minut až hodin poté, co bylo tělo vystaveno alergenu.

MEZI TYTO REAKCE PATŘÍ:

  • Kožní reakce (ekzém, kopřivka nebo vyrážka).
  • Respirační obtíže (například rýma a sípání).
  • Gastrointestinální intolerance (zvracení, bolest břicha nebo průjem, ve kterém může být příměs krve).

Pokud máte podezření, že dítě trpí alergií, navštivte co nejdříve svého lékaře.

Odborníci radí

Pro více informací a často kladené otázky ohledně potravinových alergií doporučujeme navštívit stránku alergienapotraviny.cz, kde naleznete zajímavé informace od alergologů a dalších odborníků, kteří chtějí sdílet a šířit pravdivé a vědecké informace o potravinové alergii.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

Naše značky