Arrow backLanguage
Od narození
Článek
Add this post to favorites

První dovolená: jaké stravy se vyvarovat a co si vzít s sebou?

Léto a dovolenková sezóna jsou za dveřmi. Chystáte se s vaším drobečkem poprvé k moři či do hor? Poradíme, jak se připravit a na co si dát pozor.

5minut čtení Čer 28, 2017

Váš malý nezbeda má před sebou první dovolenou. Mini botky do vody a dětské rukávky na plavání máte připravené. Jak to ale vyřešit s jídlem? Dětské bříško je v prvních letech života, kdy si postupně zvyká na různé chutě, velmi citlivé. Exotická nebo cizokrajná strava by proto vašemu dobrodruhovi nemusela udělat dobře.

DIAGNÓZA: CESTOVNÍ HOREČKA

Už při přípravě na cestu vnímá dítě změny ve vašem chování. Pláče, je nervózní, neposlouchá nebo vyžaduje více pozornosti? Nebojte se, možná má pouze cestovní horečku. Stejně jako pro vás, i pro dítě je příprava na dovolenou stresující. Celý jeho pokojíček je vzhůru nohama a máma balí do velkého kufru nejmilejší hračky. Během cesty děti často bojují s různými obtížemi.

Nejběžnější je zácpa, ale může je potkat i průjem, bolení bříška nebo pocit na zvracení. Pár dní před cestou proto dbejte na pitný režim a dostatek vlákniny ve stravě dítěte. Ovoce a zelenina pomáhají upravit konzistenci střevního obsahu a prcka tak bříško nebude zlobit. Do stravovacího režimu můžete také zařadit probiotika, které pomáhají zlepšit zažívání. Miminka před dovolenou a během dovolené ocení kojenecké mléko s probiotiky a prebiotiky. Pokud stále kojíte a rádi byste vyřešili případné průjmy probiotiky, určitě můžete doplnit svojí lékárničku na cesty o probiotické kapky BEBACARE FLORA, které mohou děti již od narození. Větší strávníci si pak pochutnají na probiotických jogurtech nebo zakysaných mléčných výrobcích. Naopak při problémech se zácpu můžete využít doplněk stravy obsahující vlákninu BEBACARE FIBRE, který napomáhá při zácpě.

Těsně před cestou nakrmte svého malého cestovatele lehkou svačinkou, aby se na cestě dobře cítil a neměl hlad. Pokud vás čeká delší cesta, zkuste si s sebou přibalit jako krabičku poslední záchrany i ovocnou kapsičku nebo křupky v praktickém cestovním balení. Vašeho drobečka nejen zasytí, ale i zabaví a pomohou vám oddálit nepříjemný pláč.

POTRAVINY, KTERÉ VZÍT S SEBOU

Pokud jste miminko odstavili od kojení, určitě nezapomeňte na sušené kojenecké mléko. Kojenecké mléko se dá již pořídit i v praktickém cestovním balení, kdy je mlíčko už hotové v tekuté formě. Připravíte tak rychlou a výživnou svačinu. Pokud máte na dovolené k dispozici mikrovlnnou troubu, pořiďte si dezinfekční sáčky, které vám usnadní čištění lahví.

O něco starším gurmánům přibalte sytější kašičky. GERBER Natural mléčná kaše malinovo-banánová nebo GERBER Organic nemléčná kaše s příchutí sušenky, která bude favoritem? Na celodenních výletech oceníte praktičnost ovocných kapsiček, které snadno doplníte hrstí dětských sušenek nebo dětských křupek. Pro starší děti od jednoho roku můžete zvolit i ovocno-obilné tyčinky.

Nevejde se vám do zavazadla dostatek dětských potravin? Nezoufejte. Většinu vašich oblíbených produktů naleznete i v obchodech v zahraničí. Obrázek, název či dokonce receptura mohou být odlišné, základ však bývá stejný. Dejte si pozor u skladování potravin v tropických vedrech. Při vysokých teplotách se doporučuje schovat do chladničky i potraviny, které obvykle skladujete jen při pokojových teplotách. Na první dny než se zorientujete v místních obchodech se vám bude určitě hodit i hotový příkrm, z kontrolovaného ekologického zamědělství v Baby bio kvalitě.

cestování

S EXOTICKÝM JÍDLEM NEEXPERIMENTUJTE

Přímořská atmosféra láká novými chutěmi. Vůně čerstvých ryb, aromatických koření nebo sladkého exotického ovoce. To vše jsou pochoutky, které umí způsobit v malých bříškách velkou neplechu. Nejenže mohou způsobit průjem, ale mohou vést i k alergické reakci. Vyvarujte se všem druhům potravin, které vaše dítě ještě nezkusilo. Nezavádějte během dovolené nové potraviny. Sledujte i množství snědeného ovoce. I známé ovoce jako třeba jahody může v nepřiměřeném množství vést ke vzniku alergie nebo kopřivky. Ovoce nezapomeňte vždy opláchnout vodou.

POZOR NA VODU

V cizích zemích, zvláště těch mimoevropských, se nedoporučuje konzumovat vodu z kohoutku. Toto pravidlo platí pro dospělé a především pro děti. K přímé konzumaci, ale i při přípravě dětských pokrmů se doporučuje balená voda. To samé platí pro čištění zoubků, omývání hraček a nádobí, ve kterém budete svým drobečkům jídlo servírovat. V každém případě lze vodu pro jistotu převařit.

Děti jsou v létě ohroženy nedostatkem tekutin. Když jsou zabrané do hry, ne vždy si nápoj samy vyžádají. Je proto důležité, abyste vaše dítě k pití pravidelně vyzývali. První projevy dehydratace u dětí mohou být tmavá moč a nesoustředěné nebo nepozorné chování dítěte. V případě delšího nedostatku tekutin se může objevit únava, bolest hlavy, mrzutost, zácpa, v horším případě až mdloby a křeče. Tehdy nestačí doplnit pouze vodu, ale je důležité dodat tělu i potřebné soli. Doporučujeme podávat teplý nebo vlažný čaj, masový či zeleninový vývar, případně osolenou vodu v poměru 1 čajová lžička na 1 litr vody. Po konzultaci s pediatrem můžete sáhnout i po iontových nápojích či speciálních nápojích pro rehydrataci. Na dovolené jsou ideálním zdrojem tekutin neslazené čaje. V zavazadle zaberou čajové sáčky málo místa a není třeba je skladovat v ledničce. I při velkých vedrech si dejte pozor na ledové nápoje. Ty jsou sice pro mnoho lidí okamžitým zdrojem osvěžení, ale zároveň podporují větší pocení. To může být u malých dětí nežádoucí kvůli hrozící dehydrataci. Úplně se vyhněte syceným nápojům. Bublinky mohou podráždit žaludek a způsobit nadýmání a bolesti břicha.

ZAŽÍVACÍ POTÍŽE? HLAVNĚ ŽÁDNOU PANIKU

Průjem na cestách může způsobovat více věcí od chyby ve stravování až po nemoci z horka či alergickou reakci. Věnujte pozornost intenzitě a konzistenci stolice, stejně jako barvě a zápachu. Dejte pozor i na počáteční symptomy zažívacích potíží jako jsou horečka, bolesti břicha nebo křeče. Čím má stolice řidší konzistenci, je častější a zapáchající, tím spíše se jedná o bakteriální infekci. Při přetrvávajících potížích vždy vyhledejte lékaře a popište mu, co dítě dělalo nebo jedlo, než potíže začaly.

Tělo během průjmu ztrácí schopnost zpracovávat mléčný cukr, proto dítěti nepodávejte mléko, ani to kojenecké. Naopak mu nabídněte bílé nečerstvé pečivo či suchary, vařenou nesolenou rýži nebo vařenou mrkev. Vhodnou alternativou je také rýžová nemléčná krupička nebo probiotické kapky

Doplňujte dostatek tekutin v podobě černého čaje vhodného pro děti nebo speciálních dětských rehydratačních nápojů doporučených lékařem. Při zácpě je dobré zařadit do jídelníčku dítěte více polévek a ovocných šťáv. Z ovoce je dobré podávat švestky, meruňky, broskve nebo hrušky. Pokud potíže přetrvávají, zkuste podat na lačno lžičku olivového oleje nebo sklenici teplé vody.

TIP pro starší děti:

Cestujte na dovolenou letecky? Vezměte si do příručního zavazadla pár cucavých bonbónů. Malému cestovateli uleví od bolesti oušek při změnách tlaku.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

Naše značky