Arrow backLanguage
Od narození
Článek
Add this post to favorites

Role rodičovské dovolené pro tatínky

I když je role maminky stěžejní a nezastupitelná, ani tatínci by se neměli odsouvat na druhou kolej.

3minuty čtení Bře 22, 2023

S měnícím se světem stále roste nutnost posílit pouto mezi otcem a dítětem. To si alespoň myslí většina vyspělých zemí, kde je placená otcovská dovolená realitou. Jaké výhody může přinést možnost, že si i tatínek může vzít placené volno, aby mohl být s vaším miminkem? 

První týdny představují pro celou rodinu obrovskou změnu. Novopečení rodiče se musí přizpůsobit nové realitě a oba chtějí co možná nejlépe využít této jedinečné příležitosti být nablízku novorozenému miminku. Právě proto považuje stále více otců otcovskou dovolenou nikoli za možnost, ale za naprostou nutnost. Právě v tomto období se posiluje pouto mezi tatínkem a dítětem. 

I když se konkrétní podmínky v jednotlivých zemích liší, existuje stále více zemí, ve kterých přijímají opatření posilující paritu mezi mateřskou a otcovskou dovolenou. I otcové si tak v dnešním světě mohou vzít si několik dní volna, aby mohly trávit čas s dítětem

Otec

Otcovská dovolená zlepšuje harmonii partnerů

Studie publikovaná univerzitou v Ohiu ve Spojených státech dospěla k závěru, že existuje spojitost mezi otcovskou dovolenou a lepší harmonií mezi partnery. Podle odborníků spolu chtějí páry, kde se otec rozhodne pro otcovskou dovolenou, nakonec zůstat déle.  

Další výhodou je, že se tak otcové začnou zcela zákonitě více podílet na vzdělávání svých dětí, a to již od útlého věku. Tatínek se s maminkou podělí o více úkolů a může být přítomen i v době, kdy by jinak přítomen nebyl: Může přebalovat, převlékat dítě, koupat je, krmit, hrát si s ním, povídat si nebo mu třeba zpívat ukolébavky. Všechny tyto činnosti pomáhají vytvářet silnější pouto mezi otcem a dítětem od prvního momentu a ve výsledku budou mít z dlouhodobého hlediska pozitivní dopad na jejich vztah. 

 

Díky dovolené vyroste otcovo sebevědomí při výchově

Častější přítomnost otce od prvních dnů života dítěte znamená, že bude tatínek řešit i případné problémy, které nastanou. Tak získá důvěru ve své schopnosti postarat se o dítě, kdykoli zůstane o samotě. I prostý fakt, že opakovaně drží dítě na klíně nebo mu znovu a znovu připravuje jídlo, mu pomáhá zvládnout vše, co souvisí s potřebami novorozence a utvrzuje ho v tom, že si se vším poradí.

A konečně, stále více studií ukazuje, že otcovská dovolená – a zapojení otce do výchovy dítěte od prvních okamžiků jeho života – reálně zvyšuje produktivitu otce po návratu do práce. Spokojený pracovník se přirozeně stává produktivnějším a podle průběžných výzkumů provedených v posledním desetiletí se tatínci na otcovské dovolené cítí spokojenější ve své kariéře i na pracovišti.  

Takže tatínkové, možná je právě teď ta správná chvíle, abyste si dali pauzu od práce a užili si každý okamžik strávený s rodinou, nebo si dokonce dopřáli klidnou chvilku o samotě. Koneckonců i rodiče potřebují nějaký čas pro sebe. 

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.