Arrow backLanguage
Od narození
Článek
Add this post to favorites

Proč by neměla vláknina GOS/FOS chybět ve stravě malých dětí?

Často i malé děti trápí zácpa a dokáže maminku i miminko pěkně potrápit. Věděli jste, že i vláknina u malých dětí je přínosná pro harmonické trávení? Pojďme si tuto problematiku trochu více otevřít. 

2minuty čtení Čer 2, 2023

Vláknina je část potravy, která je odolná vůči trávicím enzymům, které se nachází v lidském žaludku. I přes její nestravitelnost je nezbytnou součástí stravy už i těch nejmenších strávníků. Nachází se v zelenině, ovoci, obilovinách či luštěninách. 

Co jsou GOS/FOS?

GOS (galaktooligosachariy) a FOS (fruktooligosacharidy) působí jako rozpustná vláknina, která je potravou pro probiotické bakterie mléčného kvašení ve střevě a může napomáhat zmírnit funkční zácpu změkčením stolice a zvýšení pohyblivosti střev.

GOS obvykle vznikají v průběhu enzymatického štěpení laktózy působením enzymu laktázy. FOS můžeme najít v některých vybraných rostlinách jako např. chřestu, pórku, česneku či kořenu čekanky.

Co je vlastně považováno za zácpu?  

Zácpa je charakterizovaná nepravidelnou stolicí, bolestivým vyprazdňováním nebo tvrdou stolicí velkého průměru vyžadující nadměrné namáhání při vyprazdňování. Zácpa je bohužel častým problémem i u kojenců a malých dětí.

Co může způsobit zácpu?

Asi 95 % případů zácpy je klasifikováno jako „funkční“, což naznačuje, že neexistuje žádná strukturální nebo biochemická příčina. V 5 % případů však existuje základní lékařská příčina. 
 

maminka a dítě

Rizikové faktory zácpy u kojenců a malých dětí

  • kratší doba kojení 
  • nízký příjem ovoce a zeleniny u malých dětí
  • změna jídelníčku např. zavedení pevné stravy v období odstavování
  • nezralý trávicí systém
  • častý výskyt v rodině
     

Denní potřeba vlákniny podle věku dítěte 

vláknina gos fos

Jaké doplňky stravy s vlákninou vybrat právě pro vaše dítě?

Pokud vaše dítě trpí zácpou, stojí za to zvážit vhodný doplněk stravy, který vaší ratolesti může při vyprazdňování pomoci.

Jak vybrat správný produkt?

Je důležité se zaměřit na správné složení produktu, které odpovídá dané věkové kategorii. Např. vlákninu GOS/FOS můžete svému dítku podat již od prvního dne života. Pokud vaše dítě netoleruje některou složku potravy, tak nezapomeňte zkontrolovat složení doplňku stravy. Je dobré, pokud takovýto výrobek nemění chuť a ve složení nejsou žádné přidané látky, aroma či cukr

Všechna tato kritéria splňuje unikátní novinka na trhu BEBACARE FIBRE, která obsahuje vlákninu GOS/FOS. Díky svému složení bez přidaných látek, cukru a aromat je vhodná pro miminka již od narození. 
 

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.