Arrow backLanguage
Od narození
Článek
Add this post to favorites

Zelené nakupování v 5 krocích

Objevte pět způsobů, jak nakupovat chytře a zároveň šetřit životní prostředí. Pečujme společně o naši planetu!

3minuty čtení Bře 22, 2023

Ekologické nakupování v 5 krocích

Příchod dítěte na svět motivuje mnoho rodičů k zamyšlení nad budoucností naší planety a také nad tím, jak s ohledem na budoucí generace snížit negativní vliv člověka na životní prostředí. Přinášíme vám pět tipů, jak nakupovat a jíst rozumně - s ohledem na zdroje Země a životní prostředí.


1. Nakupujte u místních dodavatelů

Nakupování na trhu nebo v místním obchodě může být velmi příjemným zážitkem, protože nakupujete produkty přímo od lidí, kteří je vypěstovali nebo vychovali. Rodiče, kteří nakupují u místních dodavatelů potravin, mají jistotu, odkud pochází potraviny, které končí na rodinném stole. Mnozí také poukazují na to, že jde o vědomý způsob podpory místní ekonomiky a způsob, jak snížit uhlíkovou stopu způsobenou přepravou potravin ze vzdálených zemí.


2. Pokud můžete, vybírejte biopotraviny

Někteří rodiče se obracejí k ekologické dětské výživě, protože při ekologickém zemědělství se používá méně pesticidů a ekologické farmy dodržují vyšší standardy, pokud jde o dobré životní podmínky zvířat. Zemědělci, kteří pěstují ekologické plodiny, navíc vždy používají střídání plodin, aby pomohli zachovat přirozené výživové vlastnosti půdy. Mnoho rodičů, kteří preferují bioprodukty, věří, že tyto způsoby pěstování mají pozitivní vliv na výživovou hodnotu a chuť ovoce a zeleniny.


Dalším aspektem, který často hovoří ve prospěch výběru biopotravin, je přísný výrobní proces. Společnosti nabízející ekologické dětské výrobky používají suroviny z certifikovaných ekologických farem. Jsou vyráběny v souladu s přírodou, s respektem k přírodním zákonům, s péčí o půdu, rostliny a zvířata. To je zárukou kvality a bezpečnosti. Jejich výrobky jsou vyráběny bez pesticidů, zvýrazňovačů chuti, chemických barviv a obsahují málo přidané soli a cukru.


3. Čtěte etikety 

Pro mnoho rodičů je důležitá také otázka dobrých životních podmínek zvířat. Rozhodování při nákupu potravin je mnohem snazší, pokud dokážete rozluštit etiketu výrobku. Můžete si tak ověřit, zda výrobce dodržuje normy pro dobré životní podmínky zvířat a zda používá složky, které mají příslušnou ekologickou nebo organickou certifikaci. Označení se v jednotlivých zemích liší, proto je důležité prostudovat si místní úřední předpisy, etikety a normy, abyste věděli, na co se při výběru výrobků na pultech zaměřit


4. Nakupujte to, co je sezónní

Stále více rodičů začíná věnovat pozornost tomu, kdy se konkrétní ovoce a zelenina v daném regionu pěstuje a sklízí, a proto sahají po sezónních plodinách. Nákup sezónních produktů nejenže snižuje uhlíkovou stopu vznikající při přepravě nesezónního ovoce a zeleniny, ale také umožňuje vychutnat si chutné a čerstvé potraviny.


5. Do obchodu pěšky a s vlastní taškou

Někteří rodiče také rádi chodí do obchodů pěšky, místo aby dojížděli autem nebo autobusem. Pro ně samotné i pro jejich ratolesti je to příležitost, jak si dopřát trochu zdravého pohybu, nemluvě o tom, že chůze je nejekologičtější způsob dopravy! Když jdete nakupovat, nezapomeňte si vzít ekologickou tašku - například síťovku, košík nebo plátěnou tašku pro opakované použití. Je to snadný způsob, jak snížit množství plastů, které používáte.


Chcete se starat o životní prostředí? Nezapomeňte, že i malé změny mají obrovský přínos. Takže až půjdete příště nakupovat potraviny pro svou rodinu, vyzkoušejte naše jednoduché tipy.

Zdroje:


Mie A, Andersen HR, Gunnarsson S, et al. Human health implications of organic food and organic agriculture: a comprehensive review (Důsledky biopotravin a ekologického zemědělství pro lidské zdraví: komplexní přehled). Environ Health 2017; 16(1):111 doi:10.1186/s12940-017-0315- 4

Reganold JP, Wachter JM. Ekologické zemědělství v jednadvacátém století. Nat Plants 2016; 2:doi:10.1038/nplants.2015.221

https://www.ifoam.bio/en/our-library/organic-basics (navštíveno 9. ledna 2018) Poslední aktualizace: duben 2018.
 

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.