Arrow backLanguage
Od narození
Článek
Add this post to favorites

Role tatínka se mění

Dnes je zcela běžné, že se původní „maminkovské povinnosti“, mezi které patří vyzvedávání dětí ze školy či pomáhání s domácími úkoly, dělí rovnoměrně mezi oba rodiče.

5minut čtení Říj 16, 2020

Jak to často v běžné domácnosti vypadá? Každodenní dřívější odchody z práce, rychle vyzvednout děti ze školy, pospíchání domů a následná příprava večeře - což obvykle vypadá tak, že se nahází potřebné ingredience do hrnce s tím, že se jídlo zázračným způsobem připraví samo - pak nastává 45minutové okénko, kdy je čas na to věnovat se dětem. To ale znamená koupání, pomoc s domácími úkoly, no a někdy možná i zbyde čas na zábavu a hraní. Pak se ozve pípání z kuchyně, které signalizuje, že večeře je hotová. Připraví se stolování a s vypětím všech sil se podaří celou rodinu dotáhnout ke stolu, kde následuje asi půl hodiny společně u jídla a šup s dětmi do postele. Jenže někdo pak musí ještě umýt to nádobí, vyprat prádlo, připravit svačinu na další den, sbalit věci na kroužky a spousta dalších úkonů... Když se to řekne takhle, zní to opravdu chaoticky, že?

A teď si představte, že donedávna vše zmiňované leželo na bedrech jednoho jediného člena rodiny: maminky. Ano, byla to máma, která šla dříve z domu, aby děti odvedla do školy, a opouštěla práci dříve, aby je odpoledne ve škole zase vyzvedla. Máma pomáhala s domácími úkoly, zatímco jednou rukou míchala večeři na plotně. Naštěstí se toho v posledních letech spoustu změnilo a částečně za to může i fakt, že ne všechny ženy mají tu možnost odejít z práce dříve, aby své děti mohly ve škole vyzvednout.

tata hlida

Ve studii publikované v časopise Journal of Family Psychology v roce 2004 Jeffrey J. Wood a Rena L. Repetti napsali, že „rodinné vztahy nejsou statické; jsou ovlivňovány několika kontextuálními faktory, které se časem mění“ a realita je taková, že v posledních několika desetiletích se dynamika rodiny podstatně změnila. Podle Evropské komise bylo v roce 2016 zaměstnáno 65,3 % evropských žen, což se výrazně liší od 60. let, kdy bylo zaměstnáno 33,8 % žen v Itálii, 39,5 % ve Francii nebo 37,7 % ve Spojených státech amerických. I když možná nedosahujeme takových referenčních hodnot jako v jiných evropských státech, realita je taková, že role tatínka se mění, a to významně.

Dnes je zcela běžné, že původní „maminkovské povinnosti“, mezi které patří právě zmiňované dřívější úprky z práce, pomáhání s domácími úkoly nebo čtení pohádek před spaním, se dělí rovnoměrně mezi oba rodiče. Studie, kterou v roce 2018 zveřejnila Harvard Business School, dospěla k závěru, že děti pracujících matek jsou šťastnější, a dokonce i úspěšnější. „Lidé stále věří, že to, že maminky chodí do práce, může mít svým způsobem špatný a poškozující vliv na děti,“ říká Kathleen L. McGinn, která je odpovědná za studii. „Ženy se musí rozhodovat na základě toho, co chtějí nebo potřebují, ne na základě předpokladu, že by svým dětem mohly uškodit - protože tomu tak ve skutečnosti opravdu není."

Důležité

V současné době si rodiče mohou sami vybrat, kdo z nich zůstane s miminkem doma a kdo bude chodit do práce. Není problém si v průběhu rodičovské dovolené své role po nějaké době vyměnit a v péči o dítě se vystřídat. Samozřejmě, že vše je naprosto individuální a záleží na mnoha faktorech.

Pracovat osm (a více) hodin denně je v této době běžné nejen pro tatínky, ale i pro maminky, takže se nemůžeme divit, že se tak dělba o rodičovské povinnosti stává nutností. Matka už není ta, co musí odejít dříve z práce, aby vyzvedla děti ze školy. Už to není jen matka, kdo musí na nákup, protože došly cereálie na zítřejší snídani nebo není nic v lednici na přípravu večeře. Stejně tak koupání dětí, zatímco se v hrnci vaří večeře, už rozhodně nepatří jen mezi mateřské „povinnosti“. Stačí se odpoledne zastavit u školy nebo družiny a nejspíš si toho všimnete sami. Tatínek už není ten, kdo pracuje dlouho do noci, kdo se objeví v kuchyni jen proto, aby poradil, jestli přidat více soli nebo pepře, a pak si zase běží sednout na gauč a čeká, až se mu večeře naservíruje až před nos. Stejně tak už otec není tím, kdo půjde na narozeninovou oslavu, školní večírek nebo třídní schůzky jen tehdy, „pokud to stihne“. Už to není jen nouzový kontakt v mobilním telefonu dítěte nebo ten, kdo odpovídá na všechny zvídavé otázky obligátním „raději se běž zeptat mámy“.

otec krmi dite

Teď už se i tatínkům běžně podaří být u vchodu do školy dříve, než zazvoní školní zvonek, dokonce znají všechny učitele jménem a rozeznávají známé tváře kamarádů svých dětí. Věnují čas sladění oblečení, které si jejich ratolest má obléci další ráno. Možná neví, kdy přesně začala nebo skončila první světová válka, nebo nedokáže vyřešit matematickou rovnici, se kterou si jeho dítko neví rady, ale zase ví, kde odpovědi hledat. A to není všechno! Aktivně googlí recepty na večeři, aby rodina nemusela jíst stejná jídla stále dokola.

Znamená to, že se dnešní matky po návratu z práce uvelebí na gauči a odpočívají? Ne tak docela. Stačí, když se zeptáte kteréhokoli dítěte. To vám ve své kouzelné upřímnosti řekne, že existuje spousta věcí, které umí maminka nejlépe. Maminky jsou totiž stále mistry ve vyprávění příběhů, hraní na schovávanou nebo objednávání nejlepších omáček na pizzu. Být maminkou rozhodně není jednoduché, a to se vůbec nebavíme o tom, že žena musí projít těhotenstvím, dítě porodit a zvládnout se nezbláznit v šestinedělí. I když se tatínkové stali plnohodnotnými parťáky v péči o rodinu, stále existují věci, které zvládne maminka vyřešit svým objetím a pohlazením nejlépe.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

Naše značky