Arrow backLanguage
10-12 měsíců
Článek
Add this post to favorites

Vývoj v 11. měsíci – Vyjadřovací schopnosti

V tomto měsíci se budou dále rozvíjet komunikační schopnosti dítěte. Naučí se vyjadřovat přání, zklamání, frustraci a další pocity slovy a gesty namísto pláče.

2minuty čtení Říj 21, 2016

V 11. měsíci můžete očekávat, že dítě začne vyslovovat několik jednoslabičných slov a řetězit slabiky za sebe. Některé děti se mohou naučit taky několik nových slov, barev či čísel. Ačkoli Vaše dítě ještě nebude znát příliš mnoho slov, budete pravděpodobně schopna rozpoznat, co Vám sděluje.

JAK PODPOŘIT VÝVOJ DĚŤÁTKA:

Na své jedenáctiměsíční děťátko co nejvíce mluvte a pozorně poslouchejte, jak Vám zkouší odpovídat. Používejte různá gesta, řeč těla a tóny hlasu, aby mohlo lépe pochopit, co mu chcete sdělit. Kolem jednoho roku je většina dětí schopna používat několik znaků pro nejběžnější pojmy. Opakujte mu názvy věcí a používejte různá gesta pro běžné pojmy, jako je MLÉKO, HLAD, HOTOVO, abyste podpořila jeho komunikační dovednosti a našla s vaším drobečkem stejnou řeč. Co nejvíce podněcujte jeho zvědavost. Vyčleňte alespoň jednu místnost, kde se dítě bude moci samostatně pohybovat, aniž by pořád dokola slyšelo Vaše „ne“. Dítěti s rostoucím zájmem o okolní svět můžete přichystat „krabičku s překvapením“ obsahující několik bezpečných zajímavých předmětů, které bude moci samostatně objevovat. Předměty střídejte a krabici přemisťujte z jedné místnosti do druhé.

V 11. MĚSÍCÍCH MOHOU DĚTI UMĚT:

  • Plakat, když je hubujete - jedná se o projev rostoucí emoční zralosti.
  • Začít stát bez opory.
  • Ze stoje si zase sedat na zem.
  • Začít rozpoznávat pojmenování pro jednotlivé části těla. Opakovat určité úkony, aby získaly pozornost.
  • Manévrovat s předměty tak, aby je dostaly ven z těsného prostoru.
  • Vkládat věci do nádob, což je projevem rozvíjejícího se prostorového vnímání.

Pamatujte, že...

každé miminko je jedinečné a vyvíjí se vlastním tempem. Nemějte proto obavy, pokud všechny uvedené schopnosti Vaše miminko nedělá, dříve či později k tomu určitě dojde. Pokud máte o zdravotním stavu a vývoji dítěte jakékoli pochybnosti, poraďte se svým lékařem.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

Naše značky