pupeční pahýl

Pupeční pahýl – jak pečovat o pupek novorozence?

0-3 měsíce
Článek
Srp 29, 2024
5 minut

Prozradíme vám, za jak dlouho pupeční pahýl odpadne, jak poznat zánět a zda je v pořádku namáčet dítěti pupík při koupání. Zjistěte, jak se správně starat o tuto část těla novorozence.

Čerství rodiče velmi často nevědí, jak ošetřovat pupeční pahýl svého potomka. Nejsou si jisti, zda použít dezinfekční prostředky (např. líh), zda sáhnout po genciánové violeti, anebo snad hojící se pupek vůbec nemýt. V zájmu zdraví vašeho dítěte byste se měli s tímto tématem blíže seznámit.

Pupeční pahýl a zánět pupku u novorozence

Příchod dítěte na svět je důležitým okamžikem v životě každého rodiče. Když už je po všem, po narození novorozence se na pulzující pupečník nasadí speciální plastová svorka, která se umístí asi 1 cm od břišní stěny dítěte. Když pupečník přestane pulzovat, lékař nebo hrdý otec jej pod dohledem personálu nemocnice odstřihne od placenty (dochází k tzv. odpojení novorozence od matky). Před propuštěním z porodnice se odstraní svorka a rodiče dostanou instrukce, jak pečovat o hojící se tkáň na malém bříšku. V průběhu celého procesu mění pahýl barvu. Nejprve je bílomodrý a kluzký, poté žlutohnědý a černohnědý. Bez přístupu krve pupeční pahýl odumírá, smršťuje se, začíná vysychat a nakonec odpadne. 

pupeční pahýl

K tomu obvykle dochází mezi 5. a 15. dnem po porodu (při suché péči). Během této doby je třeba o pupík dítěte řádně pečovat. Omytí pupíku spočívá v setření sekretu a očištění směrem od odstřiženého konce k bříšku. Provádějte to velmi opatrně, aby se předešlo infekcím a zánětům, které jsou nejčastěji způsobeny granulomy.

Kontakt novorozence s kůží matky naštěstí zajišťuje kolonizaci těla dítěte prospěšnými bakteriemi a takzvaný systém rooming-in, tedy pobyt dítěte s matkou ve stejné místnosti po porodu a kojení, může snížit riziko zánětu.  

Víte, že...

Zánět pupku se vyskytuje u malého procenta novorozenců. Zvláště náchylné k tomuto onemocnění jsou děti, jež musejí být po porodu dlouhodobě hospitalizovány, například předčasně narozené.

Zánět pupku u novorozence – příznaky

Zánět pupku u novorozence se může projevovat jako výtok s charakteristickým zápachem nebo zarudnutí a otok kolem pupíku. V pupíku dítěte může být rovněž hnis nebo krev. Zánět je také často doprovázen zvýšenou teplotou. Pamatujte, že neléčený zánět pupíku může být příčinou vniknutí nebezpečné infekce do těla dítěte. Věnujte pozornost i tomu, zda se na povrchu pupíku neobjevuje rostoucí jizva, která může být známkou granulomu.

Měli byste proto pečlivě sledovat proces hojení pupečního pahýlu, a pokud vás znepokojují jakékoli příznaky nebo pokud pahýl po 15 dnech neodpadne, kontaktujte svého pediatra. Zánět pupečníku lze léčit doma pod lékařským dohledem a za přísného dodržování pokynů, anebo v nemocnici, vyžaduje-li situace léčbu antibiotiky.  

pupeční pahýl

Pupek novorozence – jak o něj pečovat?

Donedávna rodiče pečovali o pupeční pahýl svých čerstvě narozených potomků tak, že mazali hojící se pupík roztokem baktericidní genciánové violeti nebo lihem. Dnes se od toho upouští, a dokonce se má za to, že tyto látky mohou oddálit hojení a odpadnutí pahýlu. Nyní se podle doporučení Světové zdravotnické organizace doporučuje tzv. suchá péče. Co to znamená? Od prvních dnů musejí rodiče dítěte zajistit, aby pupek novorozence nebyl mokrý nebo znečištěný – například močí nebo stolicí dítěte.

Alespoň jednou denně a při znečištění pupíku je vhodné jej omýt čistou vodou s mýdlem (nedráždivým a vhodným pro kojence) a poté osušit. Obvykle není třeba používat dezinfekční prostředky, postačí obyčejná voda. Nezapomeňte pupík jemně odtáhnout a pomocí tyčinky nebo gázového polštářku odstranit nečistoty ze všech zákoutí.

Nemějte obavy, nebolí to. Miminko může pociťovat pouze mírné nepohodlí. Porodní asistentky a pediatři často zdůrazňují, že se hojící se pupík nesmí zakrývat plenou a je vhodné jej co nejčastěji větrat. Když pupeční pahýl nakonec odpadne, měl by se pupek čistit stejným způsobem jako ostatní části těla dítěte. 

Pamatujte!

1.Při koupání novorozence nalijte do vany jen tolik vody, aby dítěti nezakrývala bříško. Pokud se vám náhodou podaří hojící se pupík namočit, není třeba se znepokojovat. Jednoduše jej jemně otřete vatovým tamponem a nechte uschnout.Před péčí o pupík si vždy umyjte ruce.

2.Pupík často větrejte a nezakrývejte ho plenou. Nepřekrývejte ho ani náplastmi nebo pevnými obvazy. Pupík můžete překrýt pouze prodyšným gázovým polštářkem.

3.K omytí pupíku jemným mýdlem a vodou použijte sterilní gázové tampony a vatové tyčinky.

4.Počkejte, až se pahýl sám oddělí od spodní části pupku. Nepokoušejte se ho odtrhnout, ani když se hýbe. 

Otázky a odpovědi

 

Kdy odpadne pupeční pahýl u novorozence?

Pupeční pahýl se časem zmenší, změní barvu, vyschne a pak odpadne. Při tzv. suché péči k tomu obvykle dochází mezi 5. a 15. dnem života novorozence.  

Jak pečovat o pupeční pahýl?

Při péči o pupeční pahýl je důležité, aby byl pupek novorozence suchý a čistý. Je třeba dbát na to, aby se hojící se rána na bříšku dítěte neznečistila močí nebo stolicí. Pahýl často větrejte, nezakrývejte ho plenou a dbejte na to, aby se při koupání nenamočil. Pupek nezakrývejte náplastí. Přikryjte jej pouze sterilní gázou a počkejte, až sám odpadne.  

Jak čistit pupeční pahýl?

Pro správnou péči o pupeční pahýl je důležité vědět, čím hojící se ránu omývat. Nejlepší je použít mýdlovou vodu. Je také přípustné použít dezinfekční prostředek s oktenidinem. Opatrně pahýl odtáhněte a vatovou tyčinkou nebo gázovým polštářkem odstraňte veškeré nečistoty mezi zbytkem pupečníku a bříškem novorozence. Postupujte opatrně, aby nedošlo k zánětu nebo infekci. Pahýl čistěte alespoň jednou denně a vždy při znečištění pupíku dítěte.  

Co dělat, když pupeční pahýl odpadne?

Jakmile pupeční pahýl odpadne, lze pupík dítěte při koupání namáčet. Omyjte jej sterilními gázovými polštářky nebo vatovými tyčinkami za použití vody a jemného mýdla a pečujte o tuto oblast stejně jako o zbytek těla dítěte.  

Jak dlouho trvá, než pupeční pahýl odpadne?

Pupeční pahýl obvykle odpadne během prvních dvou týdnů života novorozence. Nezapomeňte, že musíte počkat, až se sám oddělí od pupku. Neoddělujte ho ani tehdy, když se již hodně hýbe. 

Související články

View details Jak o sebe pečovat po porodu
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

Jak o sebe pečovat po porodu

Vaše děťátko je konečně na světě, vy byste ale neměla zapomínat najít si občas čas sama pro sebe. Přinášíme Vám několik typů, jak o sebe pečovat v období po porodu.

3 minuty čtení

View details Stravou a cvičením k lepší kondici
Článek
Recepty - Nestlé baby

Stravou a cvičením k lepší kondici

Každá žena reaguje na těhotenství a porod jinak, a proto i vaše sportovní aktivita po porodu může probíhat jinak než dříve.

4 minuty čtení

View details První okamžiky po porodu
Článek
Vývoj dítěte - Nestlé baby

První okamžiky po porodu

Co se  děje bezprostředně po porodu? Zatímco se oba hlavní protagonisté vzpamatovávají, zdravotnický personál nelení. 

5 minut čtení

View details Jak přežít první dny péče o miminko
Článek
Nestlé Baby

Jak přežít první dny péče o miminko

Porodem vaše dobrodružná cesta nekončí, ale naopak se rozjíždí. My vám přinášíme 7 nejdůležitějších rad, jak si v toto zatěžkávací období.

3 minuty čtení

View details Zázrak jménem HMO
Článek
Nestlé Baby kojení

Zázrak jménem HMO

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout.

2 minuty čtení

View details První pomoc: dušnost
Článek
dusnost

První pomoc: dušnost

Dušnost je stav způsobený problémem se správným dýcháním

2 minuty čtení

View details Klíčovou složkou mateřského mléka je bílkovina
Článek
Kojenecka vyziva - Nestle baby

Klíčovou složkou mateřského mléka je bílkovina

Bílkovina je nejcennějším stavebním kamenem naší stravy. Je nezbytně nutná pro správný růst, vývoj a obnovu organismu. Prozkoumejte spolu s námi proč!

3 minuty čtení

View details Kojení a správné techniky
Článek
Kojení miminek - Nestlé Baby

Kojení a správné techniky

Ve Vašem životě se objevil malý človíček, a tak začíná úžasný příběh, jakým je mateřství a rodičovství.

3 minuty čtení

View details Перехід з української молочної суміші Nestlé NAN на чеську суміш Nestlé BEBА
Článek
Перехід з української молочної суміші Nestlé NAN на чеську суміш Nestlé BEBА

Перехід з української молочної суміші Nestlé NAN на чеську суміш Nestlé BEBА

Мами, а чи знаєте ви, що дитяче харчування NAN і BEBA є від одного виробника і пропонує однакові або дуже схожі рецепти

1 minuta čtení

View details Rodiče z E-mimina testovali BEBACARE FIBRE
Článek
bebacare fibre

Rodiče z E-mimina testovali BEBACARE FIBRE

Rodiče z rodičovského fóra E-mimino testovali naši BEBACARE FIBRE s vlákninou GOS/FOS, která pomáhá řešit dva problémy se zácpou u kojenců a malých dětí, a to frekvenci a konzistenci stolice.

3 minuty čtení

View details Bílkovina pro správný růst a vývoj děťátka
Článek
Kojenecká výživa - Nestlé baby

Bílkovina pro správný růst a vývoj děťátka

Požadavky vašeho dítěte na bílkoviny se po dobu prvních 1000 dnů života neustále mění. V prvním roce života děti ztrojnásobí svoji hmotnost! 

2 minuty čtení

View details První dovolená: jaké stravy se vyvarovat a co si vzít s sebou?
Článek
Nestlé Baby

První dovolená: jaké stravy se vyvarovat a co si vzít s sebou?

Léto a dovolenková sezóna jsou za dveřmi. Chystáte se s vaším drobečkem poprvé k moři či do hor? Poradíme, jak se připravit a na co si dát pozor.

5 minut čtení

View details Sex po porodu
Článek
sex_po_porodu

Sex po porodu

Návrat k sexu po těhotenství se může zdát náročný. Možná se obáváte sblížení nebo si nejste jistá svou atraktivitou.

4 minuty čtení

View details Socializace miminka
Článek
Vývoj dítěte - Nestlé baby

Socializace miminka

Kojenecké období trvající od 2. do 12. měsíce života dítěte je obdobím plným významných skoků. Jak probíhá socializace miminka a co vás zhruba čeká? Čas nezastavíme a tak po 12.

3 minuty čtení

View details Kojení dospělých mužů: Úchylka nebo prospěšná věc?
Článek
Kojení tatínků

Kojení dospělých mužů: Úchylka nebo prospěšná věc?

Kojení miminek všem připadá naprosto přirozené, ale jak je to s kojením tatínků?

4 minuty čtení

View details Brožurka o péči o dítě a jeho jídelníček
Článek
Brožurka o péči o dítě a jeho jídelníček

Brožurka o péči o dítě a jeho jídelníček

Tato brožurka se může stát vaším věrným pomocníkem ohledně péče o vaše miminko. Naleznete v ní všechna důležitá témata týkající se péče o miminko.

1 minuta čtení

View details Proč by neměla vláknina GOS/FOS chybět ve stravě malých dětí?
Článek
vláknina gos fos

Proč by neměla vláknina GOS/FOS chybět ve stravě malých dětí?

Často i malé děti trápí zácpa a dokáže maminku i miminko pěkně potrápit. Věděli jste, že i vláknina u malých dětí je přínosná pro harmonické trávení?

2 minuty čtení

View details Digitální osamělost a deprese
Článek
Vývoj dítěte - Nestlé baby

Digitální osamělost a deprese

Když nás dokonalé životy jiných neinspirují, ale naopak deprimují.

5 minut čtení

View details Proč by PREBIOTIKA neměla chybět ve stravě miminka?
Článek
Vývoj dítěte - Nestlé baby

Proč by PREBIOTIKA neměla chybět ve stravě miminka?

Přečtěte si, proč jsou pro miminko tak důležitá prebiotika.

2 minuty čtení

Přidejte se do Nestle Baby&Me klubu

  Přidejte se do Nestle Baby&Me klubu

Čekají Vás skvělé výhody, které vykouzlí úsměv každé mamince.​ Přidejte se k mnoha spokojeným maminkám​.

Nástroje pro maminky

Nástroje pro maminky

Vyzkoušejte naše užitečné nástroje pro maminky.

Vzorky zdarma

Vzorky zdarma

Testování a soutěž pro registrované​

Jídelníčky

Jídelníčky

Stáhněte si brožurky o péči o dítě a jeho jídelníček

Akční nabídky

Akční nabídky

Personalizované newslettery s akčními nabídkami