Arrow backLanguage
Od ukončeného 2. měsíce
Článek
Add this post to favorites

Vývoj dítěte ve 3. měsíci – budování důvěry

Přijde vám neskutečné, jak se vaše miminko rychle mění? Třetí měsíc je obdobím rychlého růstu a psychického vývoje miminka. Pomalu se učí zpracovávat jednoduché informace.

3minuty čtení Říj 20, 2016

Pokud děťátko držíte v pozici, ve které ho nejčastěji kojíte, dokáže odvodit, že brzy nejspíš dostane mléko. Proto můžete zaznamenat zklidnění miminka, i ve chvíli kdy jej pouze chováte. V tomto měsíci se děti učí důvěřovat, a to díky tomu, že pokaždé rychle vyhovíte jejich potřebám. Zároveň si začínají uvědomovat, že si vždy získají Vaši pozornost, ať jste kdekoli. V důsledku toho Vám bude miminko čím dál více důvěřovat, a bude moci svoji pozornost zaměřit na rozvíjení dalších důležitých schopností.

JAK PODPOŘIT VÝVOJ MIMINKA?

Mluvte na miminko, zpívejte mu, pouštějte mu hudbu a čtěte mu – rozvíjí to jeho komunikační schopnosti a posiluje pocit důvěry. Požádejte všechny členy rodiny včetně starších sourozenců, aby na něj mluvili v krátkých větách s jednoduchými slovy a zřetelně vše vyslovovali.

Věděli jste, že...

v tomto obdoví může dítě zažívat růstový spurt? Více o růstovém spurtu naletnete zde.

VE 3. MĚSÍCÍ MOHOU MIMINKA UMĚT:

  • Dávat ručky k sobě a natahovat se pro předměty, které mají v dosahu. Pomalu se rozvíjí jejich schopnost koordinace.
  • Vědomě rozvírat sevřené pěstičky.
  • Sát prsty a jiné předměty. Nadále zkoumají své okolí ústy.
  • Čím dál lépe zaostřovat a udržovat s Vámi oční kontakt.
  • Nadále se vyvíjí zrak dítěte. Ačkoli děti vnímají barvy již od narození, ze začátku je pro ně obtížné rozlišit podobné barevné tóny. V této době však bude miminko schopno zřetelněji vnímat rozdíly mezi barvami a bude preferovat syté základní barvy.
  • Některé děti v tomto období umějí zaostřovat na menší předměty a začínají Vás pozorovat.
  • Zlepšuje se schopnost lokalizovat a rozpoznávat zvuky, dítě se otočí za zvukem Vašeho hlasu.

Pamatujte, že každé miminko je jedinečné a vyvíjí se vlastním tempem. Nemějte proto obavy, pokud všechny uvedené schopnosti Vaše miminko nedělá, dříve či později k tomu určitě dojde. Pokud máte o zdravotním stavu a vývoji dítěte jakékoli pochybnosti, poraďte se svým lékařem.

Jaké jsou běžné vývojové milníky a schopnosti u 3 měsíčního miminka?

Ve třetím měsíci života se u dětí často vyvíjí schopnost spojit ruce dohromady a natahovat se pro předměty v dosahu, čímž se rozvíjí jejich koordinace. Dále začínají vědomě rozevírat sevřené pěstičky a sát prsty a jiné předměty. Zrak dítěte se také vyvíjí, a je schopno lépe zaostřovat a udržovat oční kontakt. Některé děti v tomto věku také umí zaostřovat na menší předměty a začínají pozorovat své rodiče. Schopnost lokalizovat a rozpoznávat zvuky se zlepšuje, a dítě je chtopno se otáčet za zvukem vašeho hlasu.

Jaký je ideální způsob rozvíjení komunikačních schopností u tříměsíčních dětí?

​​​​​Komunikační schopnosti tříměsíčního dítěte můžete podporovat tím, že na něj budete mluvit, zpívat, pouštět hudbu a číst. Je dobré požádat všechny členy rodiny, včetně starších sourozenců, aby na dítě mluvili v krátkých větách, používali jednoduchá slova a vše zřetelně vyslovovali.

Jak podpořit koordinaci a manipulaci s předměty u tříměsíčních dětí?

Koordinaci a manipulaci s předměty u tříměsíčních dětí můžete podpořit tím, že je budete umísťovat do prostředí, kde mají předměty v dosahu. Když se děti snaží dosáhnout na předměty, rozvíjí se jejich schopnost koordinace.

Jaký je vývoj zraku a sluchu u tříměsíčních dětí a jak na něj reagovat?

Ve třetím měsíci života se u dětí zlepšuje schopnost zaostřování a udržování očního kontaktu. Děti také začínají lépe vnímat rozdíly mezi barvami a preferovat syté základní barvy.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.