Od ukončeného 2. měsíce
Článek
Add this post to favorites

Vývoj dítěte ve 3. měsíci – budování důvěry

Přijde vám neskutečné, jak se vaše miminko rychle mění? Třetí měsíc je obdobím rychlého růstu a psychického vývoje miminka. Pomalu se učí zpracovávat jednoduché informace.

2minuty čtení Říj 20, 2016

Pokud děťátko držíte v pozici, ve které ho nejčastěji kojíte, dokáže odvodit, že brzy nejspíš dostane mléko. Proto můžete zaznamenat zklidnění miminka, i ve chvíli kdy jej pouze chováte. V tomto měsíci se děti učí důvěřovat, a to díky tomu, že pokaždé rychle vyhovíte jejich potřebám. Zároveň si začínají uvědomovat, že si vždy získají Vaši pozornost, ať jste kdekoli. V důsledku toho Vám bude miminko čím dál více důvěřovat, a bude moci svoji pozornost zaměřit na rozvíjení dalších důležitých schopností.

JAK PODPOŘIT VÝVOJ MIMINKA?

Mluvte na miminko, zpívejte mu, pouštějte mu hudbu a čtěte mu – rozvíjí to jeho komunikační schopnosti a posiluje pocit důvěry. Požádejte všechny členy rodiny včetně starších sourozenců, aby na něj mluvili v krátkých větách s jednoduchými slovy a zřetelně vše vyslovovali.

VE 3. MĚSÍCÍ MOHOU MIMINKA UMĚT:

  • Dávat ručky k sobě a natahovat se pro předměty, které mají v dosahu. Pomalu se rozvíjí jejich schopnost koordinace.
  • Vědomě rozvírat sevřené pěstičky.
  • Sát prsty a jiné předměty. Nadále zkoumají své okolí ústy.
  • Čím dál lépe zaostřovat a udržovat s Vámi oční kontakt.
  • Nadále se vyvíjí zrak dítěte. Ačkoli děti vnímají barvy již od narození, ze začátku je pro ně obtížné rozlišit podobné barevné tóny. V této době však bude miminko schopno zřetelněji vnímat rozdíly mezi barvami a bude preferovat syté základní barvy.
  • Některé děti v tomto období umějí zaostřovat na menší předměty a začínají Vás pozorovat.
  • Zlepšuje se schopnost lokalizovat a rozpoznávat zvuky, dítě se otočí za zvukem Vašeho hlasu.

Pamatujte, že každé miminko je jedinečné a vyvíjí se vlastním tempem. Nemějte proto obavy, pokud všechny uvedené schopnosti Vaše miminko nedělá, dříve či později k tomu určitě dojde. Pokud máte o zdravotním stavu a vývoji dítěte jakékoli pochybnosti, poraďte se svým lékařem.