Světový týden kojení: nejčastěji kladené dotazy

Nestihly jste během Světového týdne kojení poslat svoji otázku laktační poradkyni?

Přečtěte si nejčastěji kladené dotazy, na které se ptaly ostatní maminky. Možná jejich zodpovězení pomůže i vám. Na dotazy maminek odpovídala laktační poradkyně Mgr. Olga Véle.

NEDOSTATEK MLÉKA

Malému od narození mé mléko nestačilo, tak se vždy musel zasytit ještě UM. Zkoušela jsem ho mít celý den na prsou, abych zvýšila laktaci, chvíli bylo slyšet, jak mléko polyká a pak tahal chvíli na prázdno, druhá vlna byla o něco kratší a pak už nic. A protože byl z toho nevrlý, že mu nic neteče- skončilo to pláčem. Trápí mě otázka, proč nemám dostatek mléka?

Kojení je vlastně taková tržní ekonomika. Nabídka – dobrá a poptávka.
Je zde i plno faktorů ze strany dítěte. Zralost – v jakém týdnu těhotenství se narodí, jak je zahájena laktace po porodu. Jaké byly obtíže v raném šestinedělí. Možné mechanické obtíže u miminka – například krátká podjazyková uzdička či malý jazyk, nebo novorozenecká žloutenka.
Ze strany matky – nadmíru používaný hořčík v těhotenství (dobré ho vždy vysadit v 36. týdnu).
Porod – přemíra injekcí a infuzí též mate tělo matky. Psychika matky – stres tlumí vypuzovací reflex.
V neposlední řadě technika kojení – anatomie mléčných žláz (často se zjistí až na UZV či mamografii, že je jich méně). Také, jak jste se oba sehráli po porodu – bonding na porodním sále.
Kojení je krásná věc, víceméně je velmi propagované a maminky někdy strádají psychicky, že není mléka nadbytek. Vzpomeňte si častěji na větu – každá kapka mého mléka je pro mé dítě to nejlepší a každý den je k dobru.

MLÉKO PRO NEDONOŠENÉ DĚTI

Jak udržet laktaci v případě, že nejsem ve stoprocentním kontaktu s dcerou? Narodila se jako těžce nedonošená a je stále v inkubátoru. Snažím se mléko odstříkávat, ale přijde mi, že se to zhoršuje. Piju kojící čaje a užívám i homeopatika, ale zatím to nepomáhá.

Doporučila bych vám kontaktovat se na skupinu matek – rodičů ve sdružení Nedoklubko. Kontakt s lidmi, kteří měli či mají stejné problémy je pro vás důležitý a pomůže.
U vás hraje obrovskou roli psychika. Zkuste odsávat ve dne po 2-3 hodinách a v noci po 3-4 hodinách. V noci využijte čas mezi 24:00-3:00, to vám nejvíce funguje hormon prolaktin, jenž tvoří MM.
Doba odsávání by měla být 15-20 minut. Také kvalitní odsávačka. Doporučila bych stimulační- dvoufázovou. Určitě najdete půjčovnu i ve vašem regionu.

Při odsávání si dejte před sebe foto vaší holčičky. Ať funguje i kontakt.

PROSPÍVÁNÍ PŘI KOJENÍ

Dobry den, chtěla bych se zeptat, jak mam zvýšit tvorbu mléka? Mam doma 3mesicni miminko a umělou výživu mi většinou odmítá a já se obávám, že nemám dostatek mléka a tím pádem je miminko nevrlé a moc nespinká. Piju hodně vody, kojící čaje a různé doplňky, ale moc mléka se mi netvoří.

Pokud vaše miminko prospívá, není nutno dokrmovat UM. Co je dobré prospívání?? 7-9 kojení/24 hodin, a i více. 6-8 počůraných plen/24 hodin a více. 1-3 stolice/24 hodin a i více. Může však byt i absence stolice (7-10 dnů). Dítě je po kojení spokojené, ale nemusí hned spát. Váhově přírůstky 10-30 dní/1 týden. V průměru 125-170 g / 1 týden. Také ať roste na délku (cm)

Co k zvýšení tvorby mateřského mléka???

  • Jídlo a pitný režim – pravidelnost
  • Kojící čaje – různé druhy
  • Alfa alfa – vojtěškové tabletky
  • Odsávání mateřského mléka
  • Především klid a důvěru v samu sebe, že děláte pro dítě to nejlepší

IMUNOLOGICKÉ OKÉNKO A PŘÍKRMY

Dobrý den, synovi je 5 měsíců a je plně kojen. V noci se na kojení budí 1 -2 krát, přes den kojím každé 2-3 hodiny. Na váze přibírá dobře. Doktorka nám doporučila začít na noc dokrmovat kaší a již zavádět příkrmy. Že existuje v tomto věku jakési imunologické okénko. Je toto její doporučení správné? Neměli bychom počkat do 6. měsíce, jak to bývávalo dříve doporučováno?

Miminko mezi 4.-6. měsícem zdvojnásobí PV a v jednom roce ji ztrojnásobí. Přirůstá tedy na váze velmi dobře. Noční kojení 1-2x v noci je normální.
Je rozdíl mezi slovem přikrmovat a zatížit stravou – alergenem.
Opravdu mezi 4.-6. měsícem na dítě tzv. IMUNOLOGICKÉ OKÉNKO. Pokud se setká ve stravě s alergeny, lépe je toleruje.
Kaši s lepkem můžete dát 2-4 čajové lžičky večer před koupáním a pak samozřejmě kojte. Zavádění zeleninových i ovocných příkrmů, později. Jogurtů atd. vždy aplikujte tak, že necháte OCHUTNAT pár lžiček a pak dokojíte. Miminko si dobře zvykne, vy tak můžete vypozorovat případné reakce na potravu. Vyrážka, bolest bříška, stolice.
Postupně zvyšujte množství potravy, a bude se tak pomalu a dle přírody snižovat tvorba MM.

NEPOZORNOST MIMINKA PŘI KOJENÍ

Dobrý den, chci se zeptat na to, zda je možné zlepšení sání mimča. Od narození, dělá hrozné divadlo, vydrží přisátý chvilinku a pak kroutí hlavou, křičí, plive mlíčko co má v pusince a neustále dokola se pouští. Chápu to v případě, kdy mléko vytéká samo proudem, jinak nevím, proč to dělá, a dělá to opravdu už od porodnice. Jo, neudělá to pouze v případě kdy má opravdu hlad, ale jinak každý den a dá se říct celý den, spolu takto bojujeme. Poradíte prosím?

Je velmi těžké takto radit po mailu. Technika kojení je velmi citlivá a je ji potřeba nejlépe řešit osobně s kvalitní laktační poradkyní. Jde i o dobré nastartování laktace po porodu.
Osobně bych doporučila, vyhledejte někoho ve vašem okolí a zvažte i cestu někam dojet.
Poradila bych vám kojit v klidu. Vy se dobře najezte i napijte. Kojte od pasu nahoru nahatá, ať syn co nejvíce cítí vaší kůži. Též dítě jen v plence.
Maličko odsajte MM před kojením, ať se hošík nezalyká. Nechejte ho chvíli sát váš malík, ať se uklidní. Nenechte ho úplně vyhladovět, ať nepláče hlady, ale také ho násilně nebuďte, ať je odpočatý. Pokuste se najít vhodnou polohu. V boční – fotbalové to jde pěkně.
Jemně na dítě mluvte a nenechte na sobě znát váš neklid.
Přikládá se vždy dítě k prsu, ne prs do dítěte. To maminky také často dělají. Pozor ať nehltá – kojte ve zvýšené poloze, ať je hlavička výše a zakloněná.
Přeji plno úspěchů a alespoň roční kojení. Doporučuji trvalý kontakt s laktačním poradcem, než se vše spraví.

VPÁČENÉ BRADAVKY

Dobrý den, mám dotaz ohledně vpáčených bradavek. Dá se jim nějak pomoci ještě před porodem? A jak poté s vpáčenými bradavkami kojit?

Pokud jste již v těhotenství zjistila, že vaše prsní bradavky nejsou úplně v pořádku, zakupte co nejdříve formovače prsních bradavek. Noste je dle návodu v podprsence co nejvíce během dne. Provádějte také jemnou masáž bradavek, třeba ve sprše, s vodou a olejem, či když budete večer natírat bříško. Od 36. týdne těhotenství (v té době se vám již vyplavuje přírodní oxytocin) můžete masírovat i razantněji, ale nikoli bolestivě.
V porodnici již na porodním sále informujte porodní asistenty i dětské sestry o vašich bradavkách. Ať dobře a profesionálně zahájí kojení vašeho miminka.
Formovače noste ještě několik dní po porodu, než se ustálí laktace. Dobré je vložit formovač cca 30 minut před kojením do podprsenky. Jsou též k dispozici silikonové kloboučky. Ale pozor – ty mohou tlumit tvorbu mléka. Též si ve vašem bydlišti sežeňte dobrého laktačního poradce, ať kojení nastartujete správně.