Světový týden kojení: nejčastěji kladené dotazy

Nestihly jste během Světového týdne kojení poslat svoji otázku laktační poradkyni?

Přečtěte si nejčastěji kladené dotazy, na které se ptaly ostatní maminky. Možná jejich zodpovězení pomůže i vám.

Nedostatek mléka

Malému od narození mé mléko nestačilo, tak se vždy musel zasytit ještě UM. Zkoušela jsem ho mít celý den na prsou, abych zvýšila laktaci, chvíli bylo slyšet, jak mléko polyká a pak tahal chvíli na prázdno, druhá vlna byla o něco kratší a pak už nic. A protože byl z toho nevrlý, že mu nic neteče- skončilo to pláčem. Trápí mě otázka, proč nemám dostatek mléka? (Na otázku odpovídá laktační poradkyně Mgr. Olga Véle)

Kojení je vlastně taková tržní ekonomika. Nabídka – dobrá a poptávka.
Je zde i plno faktorů ze strany dítěte. Zralost – v jakém týdnu těhotenství se narodí, jak je zahájena laktace po porodu. Jaké byly obtíže v raném šestinedělí. Možné mechanické obtíže u miminka – například krátká podjazyková uzdička či malý jazyk, nebo novorozenecká žloutenka.
Ze strany matky – nadmíru používaný hořčík v těhotenství (dobré ho vždy vysadit v 36. týdnu).
Porod – přemíra injekcí a infuzí též mate tělo matky. Psychika matky – stres tlumí vypuzovací reflex.
V neposlední řadě technika kojení – anatomie mléčných žláz (často se zjistí až na UZV či mamografii, že je jich méně). Také, jak jste se oba sehráli po porodu – bonding na porodním sále.
Kojení je krásná věc, víceméně je velmi propagované a maminky někdy strádají psychicky, že není mléka nadbytek. Vzpomeňte si častěji na větu – každá kapka mého mléka je pro mé dítě to nejlepší a každý den je k dobru.

Mléko pro nedonošené děti

Jak udržet laktaci v případě, že nejsem ve stoprocentním kontaktu s dcerou? Narodila se jako těžce nedonošená a je stále v inkubátoru. Snažím se mléko odstříkávat, ale přijde mi, že se to zhoršuje. Piju kojící čaje a užívám i homeopatika, ale zatím to nepomáhá. (Na otázku odpovídá laktační poradkyně Mgr. Olga Véle)

Doporučila bych vám kontaktovat se na skupinu matek – rodičů ve sdružení Nedoklubko. Kontakt s lidmi, kteří měli či mají stejné problémy je pro vás důležitý a pomůže.
U vás hraje obrovskou roli psychika. Zkuste odsávat ve dne po 2-3 hodinách a v noci po 3-4 hodinách. V noci využijte čas mezi 24:00-3:00, to vám nejvíce funguje hormon prolaktin, jenž tvoří MM.
Doba odsávání by měla být 15-20 minut. Také kvalitní odsávačka. Doporučila bych stimulační- dvoufázovou. Určitě najdete půjčovnu i ve vašem regionu.

Při odsávání si dejte před sebe foto vaší holčičky. Ať funguje i kontakt.

Prospívá při kojení

Dobry den, chtěla bych se zeptat, jak mam zvýšit tvorbu mléka? Mam doma 3mesicni miminko a umělou výživu mi většinou odmítá a já se obávám, že nemám dostatek mléka a tím pádem je miminko nevrlé a moc nespinká. Piju hodně vody, kojící čaje a různé doplňky, ale moc mléka se mi netvoří. (Na otázku odpovídá laktační poradkyně Mgr. Olga Véle)

Pokud vaše miminko prospívá, není nutno dokrmovat UM. Co je dobré prospívání?? 7-9 kojení/24 hodin, a i více. 6-8 počůraných plen/24 hodin a více. 1-3 stolice/24 hodin a i více. Může však byt i absence stolice (7-10 dnů). Dítě je po kojení spokojené, ale nemusí hned spát. Váhově přírůstky 10-30 dní/1 týden. V průměru 125-170 g / 1 týden. Také ať roste na délku (cm)

Co k zvýšení tvorby mateřského mléka???

  • Jídlo a pitný režim – pravidelnost
  • Kojící čaje – různé druhy
  • Alfa alfa – vojtěškové tabletky
  • Odsávání mateřského mléka
  • Především klid a důvěru v samu sebe, že děláte pro dítě to nejlepší

Imunologické okénko a příkrmy

Dobrý den, synovi je 5 měsíců a je plně kojen. V noci se na kojení budí 1 -2 krát, přes den kojím každé 2-3 hodiny. Na váze přibírá dobře. Doktorka nám doporučila začít na noc dokrmovat kaší a již zavádět příkrmy. Že existuje v tomto věku jakési imunologické okénko. Je toto její doporučení správné? Neměli bychom počkat do 6. měsíce, jak to bývávalo dříve doporučováno? (Na otázku odpovídá laktační poradkyně Mgr. Olga Véle)

Miminko mezi 4.-6. měsícem zdvojnásobí PV a v jednom roce ji ztrojnásobí. Přirůstá tedy na váze velmi dobře. Noční kojení 1-2x v noci je normální.
Je rozdíl mezi slovem přikrmovat a zatížit stravou – alergenem.
Opravdu mezi 4.-6. měsícem na dítě tzv. IMUNOLOGICKÉ OKÉNKO. Pokud se setká ve stravě s alergeny, lépe je toleruje.
Kaši s lepkem můžete dát 2-4 čajové lžičky večer před koupáním a pak samozřejmě kojte. Zavádění zeleninových i ovocných příkrmů, později. Jogurtů atd. vždy aplikujte tak, že necháte OCHUTNAT pár lžiček a pak dokojíte. Miminko si dobře zvykne, vy tak můžete vypozorovat případné reakce na potravu. Vyrážka, bolest bříška, stolice.
Postupně zvyšujte množství potravy, a bude se tak pomalu a dle přírody snižovat tvorba MM.

Nepozornost miminka při kojení

Dobrý den, chci se zeptat na to, zda je možné zlepšení sání mimča. Od narození, dělá hrozné divadlo, vydrží přisátý chvilinku a pak kroutí hlavou, křičí, plive mlíčko co má v pusince a neustále dokola se pouští. Chápu to v případě, kdy mléko vytéká samo proudem, jinak nevím, proč to dělá, a dělá to opravdu už od porodnice. Jo, neudělá to pouze v případě kdy má opravdu hlad, ale jinak každý den a dá se říct celý den, spolu takto bojujeme. Poradíte prosím? (Na otázku odpovídá laktační poradkyně Mgr. Olga Véle)

Je velmi těžké takto radit po mailu. Technika kojení je velmi citlivá a je ji potřeba nejlépe řešit osobně s kvalitní laktační poradkyní. Jde i o dobré nastartování laktace po porodu.
Osobně bych doporučila, vyhledejte někoho ve vašem okolí a zvažte i cestu někam dojet.
Poradila bych vám kojit v klidu. Vy se dobře najezte i napijte. Kojte od pasu nahoru nahatá, ať syn co nejvíce cítí vaší kůži. Též dítě jen v plence.
Maličko odsajte MM před kojením, ať se hošík nezalyká. Nechejte ho chvíli sát váš malík, ať se uklidní. Nenechte ho úplně vyhladovět, ať nepláče hlady, ale také ho násilně nebuďte, ať je odpočatý. Pokuste se najít vhodnou polohu. V boční – fotbalové to jde pěkně.
Jemně na dítě mluvte a nenechte na sobě znát váš neklid.
Přikládá se vždy dítě k prsu, ne prs do dítěte. To maminky také často dělají. Pozor ať nehltá – kojte ve zvýšené poloze, ať je hlavička výše a zakloněná.
Přeji plno úspěchů a alespoň roční kojení. Doporučuji trvalý kontakt s laktačním poradcem, než se vše spraví.

Vpáčené bradavky

Dobrý den, mám dotaz ohledně vpáčených bradavek. Dá se jim nějak pomoci ještě před porodem? A jak poté s vpáčenými bradavkami kojit? (Na otázku odpovídá laktační poradkyně Mgr. Olga Véle)

Pokud jste již v těhotenství zjistila, že vaše prsní bradavky nejsou úplně v pořádku, zakupte co nejdříve formovače prsních bradavek. Noste je dle návodu v podprsence co nejvíce během dne. Provádějte také jemnou masáž bradavek, třeba ve sprše, s vodou a olejem, či když budete večer natírat bříško. Od 36. týdne těhotenství (v té době se vám již vyplavuje přírodní oxytocin) můžete masírovat i razantněji, ale nikoli bolestivě.
V porodnici již na porodním sále informujte porodní asistenty i dětské sestry o vašich bradavkách. Ať dobře a profesionálně zahájí kojení vašeho miminka.
Formovače noste ještě několik dní po porodu, než se ustálí laktace. Dobré je vložit formovač cca 30 minut před kojením do podprsenky. Jsou též k dispozici silikonové kloboučky. Ale pozor – ty mohou tlumit tvorbu mléka. Též si ve vašem bydlišti sežeňte dobrého laktačního poradce, ať kojení nastartujete správně.

Jak je to se samoodstavem?

Zajímalo by mně, do kdy je ideální kojit a co si myslíte o samoodstavu dítěte? (Odpovídá laktační poradkyně MgA. Hana Strejčková)

Podle WHO (Světové zdravotnické organizace) je doporučováno kojit výlučně po dobu 6 měsíců a dále s příkrmy do dvou let i déle. Samozřejmě vždy zásadně záleží na mamince a děťátku, jak dlouho si přejí a vyhovuje jim kojit. Dlouhodobé kojení má nesporné výhody z hlediska zdraví včetně psychického, ale vždy by mělo vyhovovat oběma stranám. Samoodstavení dítěte je ideálním způsobem ukončení kojení. To znamená, že děťátko si určí postupné ukončení, anebo se rozhodne maminka a začne s postupným nahrazováním kojení kvalitní a výživnou náhražkou. Přirozené odstavování se zpravidla děje tak, že děťátko přestane vyžadovat kojení přes den, postupně pak další, která nejsou tak důležitá a na závěr se loučí s kojením, které bylo pro dítě vždy nejdůležitějším, většinou ranním po probuzení či uspávacím.

Tipy, jak bojovat s nedostatkem mléka

Kojím bez přestávky tři roky. Syna jsem kojila tři roky, teď mám sedmiměsíční holčičku. Nevím, proč se mi teď tvoří málo mléka. (Odpovídá laktační poradkyně MgA. Hana Strejčková)

Zásadní jsou dva dotazy. Kojíte v noci? V noci se díky nejvyšší hladině hormonu prolaktinu na základě efektivní stimulace (kojení) tvoří nejvíce MM. Jíte dostatečně rozmanitou a výživnou stravu? Z dalších podpůrných prostředků na zvýšení tvorby MM můžete kromě vody zařadit čaj na podporu kojení, obohatit jídelníček o kvalitní polévky, případně si pomoci homeopatiky, nebo dalšími dostupnými výživovými doplňky, anebo odsáváním. Jen podotýkám, že pokud jste neodsávala dosud, může nastat situace, že odsávačka nesplní svůj účel. I když je to při dvou dětech těžké, zkuste si najít čas pro sebe, odpočinek a každodenní radost. Pro individuální řešení potíží je rozhodně vhodné oslovit laktační poradkyni, abyste spolu sestavili vyhovující plán na podporu tvorby MM.

Proč děťátko odmítá sát?

Chci se zeptat, máme 2,5 měsíční holčičku, narozenou v 37 t, plně kojena, v noci je počet kojeni 1x , přes den co dvě hodiny, V 6 týdnech a nyní přes den se mi stává zvláštní věc, minimálně 3. i 4. kojení malá saje, řekla bych standardně dlouho jako při normálním kojení, ale pak se začne pouštět, hystericky řvát a zase se přisávat. Můžete mi s tímto poradit? (Odpovídá laktační poradkyně MgA. Hana Strejčková)

Změna chování je způsobena růstovým spurtem, kterým vaše holčička procházela v 6. týdnu. Nyní je situace téměř totožná, opět jste v růstovém spurtu. Tvorba MM v tomto období prochází změnou řídícího centra. Krátce popsáno, mléko se spouští ve chvíli, kdy dítě saje efektivně, tedy tak, že dostatečně stimuluje vypouštění mléka. Nepíšete, zda vám při těchto situacích mléko dále stříká z prsu samo (dítě nestíhá polykat), ani to, zda dítě naznačuje bolesti břicha (propínáním do luku, zrudnutím, apod.), nebo potřebu odříhnutí, či zda zkoušíte přiložit dítě v odlišné poloze, anebo máte pocit prázdných prsou. Důležité je děťátko násilím k ničemu nenutit a snažit se ho uklidnit. Pokud děťátko normálně prospívá a mléka je dostatek, je vyřešení situace otázkou času (pomine růstový spurt) a vaší trpělivosti. Pokud je důvodem dočasný pokles mléka v daném období, pak je možnost pomoci si přiložením teplých obkladů na hruď, dodržováním pitného režimu s kojícími čaji, případně sáhnout po homeopatii. Další možností je návštěva laktační poradkyně, posouzení aktuální polohy ke kojení a vyřešení potíží s ohledem na detailnější informace.

Proč děťátko znovu vyžaduje kojení?

Dceři je čerstvě 9m. Narodila se v termínu a krásně prosperuje. Stále ji kojím a jedeme i příkrmy. Teď začala vyžadovat opět kojení, ale v zásadě pouze to. Příkrm vždy vyplivne. Myslíte, že by to mohly být klubající se zuby? Zatím nikde žádný ale vypadá to na prořezávání. Děkuji (Odpovídá laktační poradkyně MgA. Hana Strejčková)

Návrat k častější poptávce kojení je způsoben jak prořezáváním zubů, tak obdobím separační úzkosti, potřebou být mamince nablízku a tzv. si ji pojistit. Ideálně nabízet kojení i příkrmy dále. Mějte ale trpělivost, vaše mateřské mléko je nejlepším lékem na trápení se zoubky, i když v lékárně můžete pořídit různé chladící gely. Zároveň je kojení pro dítě ujištěním mateřské lásky. Zkuste se dceři věnovat ve hře, projevovat ji lásku a navozovat pocit bezpečí. O to snáz se pak bude odpoutávat k prvním krůčkům a objevování světa.

Děťátko nepřibírá, co s tím?

Existuje slabé mléko? Malá, 4m, přibrala za 6t 260g, spí celou noc, proto ji teď budím, pocitově si myslím, že za dva týdny přibrala. Ale kojeneckou váhu doma nemám.  (Odpovídá laktační poradkyně MgA. Hana Strejčková)

Slabé mléko v podstatě neexistuje. Malý příbytek na váze může způsoben nedostatečným množstvím mléka, proto je nyní velmi dobře, že nyní děťátko budíte, že má šanci jíst i v noci, protože to potřebuje. Zároveň tím posilujete tvorbu MM. Vážit není nutné, pokud dítě prospívá, projevuje aktivity a navštěvujete pravidelně poradnu. Zároveň dbejte prosím na to, aby mléko dopíjela tzv. do dna, abyste si pocit dostatečné tvorby mléka udržela. K tomuto cíli je možné dojít například i přikládáním k jednomu prsu ve vícero polohách.

Kojení a kousání

Zajímá mně jak je to u kojení s kousáním? Jestli je na to nějaký fígl nebo je to nějaké období? (Odpovídá laktační poradkyně MgA. Hana Strejčková)

Nepíšete, jak staré miminko vás u kojení kouše. První náznaky kousání se mohou objevit již v porodnici v důsledku chybného způsobu přisátí. Další projevy přicházejí s pocity prvního prořezávání zoubků. Pokud jde opravdu o zoubky, pak napětí v dásních mohou zmírnit chladící gely. Kojení se přizpůsobuje tak, že například přiložíte dítě k prsu „hlouběji“, nebo si pomůže u přikládání vložením ukazováčku, která odstíní první kousání. Pomáhá i kojení v noci či ihned po probuzení, kdy je dítě v polospánku. Žmoulání bradavky zase může svědčit jak o nutnosti upravit přisátí, tak najít vhodnější polohu, aby dítě obsáhlo hlavně dvorec, a ne jen „brčko“ čili bradavku. Mléko se spouští díky stimulaci dvorce, bradavka je pouze vývodem. Pokud je dítě ještě starší a plně si uvědomuje, že kouše, pak je nasnadě vložit malíček do koutku úst a dítě z prsu odebrat, podívat se mu do očí (ideálně na stejné úrovni) a vysvětlit mu jednoduše slovo „ne“. Opakováním dítě pochopí, že něco není v pořádku.