Arrow backLanguage
0-3 měsíců
Článek
Add this post to favorites

Co dělat, když miminko ublinkává?

Až polovinu novorozených miminek a kojenců trápí ublinkávání. Přečtěte si co za tím stojí a jak tento častý problém utlumit, aby se váš brouček cítil lépe.

2minuty čtení Říj 20, 2016

Je poměrně normální, že se v průběhu krmení či po něm stane, že se děťátku vrátí trošku potravy nazpět. Pokud je to ve větší míře nebo častěji, jedná se nejspíš o kojenecké ublinkávání neboli reflux.

ČÍM TO MŮŽE BÝT?

Příčina obvykle spočívá v nevyzrálosti dětského trávicího systému. Lékaři často používají termín regurgitace. Jednoduše to znamená, že má miminko slabý jícnový svěrač. U dospělých i starších dětí tato záklopka pevně uzavírá přechod mezi žaludkem a jícnem. Malá miminka reflux dokáže pěkně potrápit. Nemusíte se však bát. Jak rostou a vyvíjí se, sílí také jejich trávení a problém tak postupně vymizí. U většiny dětí se problém s blinkáním zlepší přibližně do 10 měsíců. Pokud se blinkání nezlepšuje, neustává, miminko má bolesti, neprosppívá nebo si zkrátka nejste jistá, neváhejte se okamžitě obrátit na dětského lékaře. Nepleťte si ublinkávání se zvracením. Ublinkutí nevyžaduje žádnou sílu, není nutkavé a vyčerpávající, na rozdíl od zvracení. U zvracení pro změnu nehraje roli nedomykavost svěrače v jícnu. 5 RAD, JAK MIMINKU ULEVIT

  • Blinkání může zhoršovat poloha ve vodorovné poloze. Zkuste miminko v zavinovačce podložit tak, aby leželo i spinkalo zhruba ve sklonu cca 30°, aby mělo horní část tělíčka výše než bříško a zadeček.
  • Pokud při krmení spolyká hodně vzduchu, může to mít také negativní vliv. V průběhu krmení ho nechte minimálně 2x odříhnout. Zkuste krmit v kratších intervalech.
  • Dopřejte miminku, zejména po nakrmení, minimálně 30 minut úplný klid a pohodu, aby mohlo všechno strávit.
  • Manipulujte s děťátkem pomalu, s citem, pozor dejte i při převlékání. Nespěchejte! Nadměrná pohybová aktivita také může vést k vyvrácení potravy.
  • Na trhu existují také speciální výrobky vhodné pro děti, které tento problém trápí. Pokud už miminko není kojeno, doporučuje se přejít na výživu označenou AR (antirefluxové mléko).