Arrow backLanguage
Od narození
Článek
Add this post to favorites

Co dělat, když miminko ublinkává?

Až polovinu novorozených miminek a kojenců trápí ublinkávání. Přečtěte si, co za tím stojí a jak tento častý problém utlumit, aby se váš brouček cítil lépe.

19minut čtení Říj 20, 2016

Je poměrně normální, že se v průběhu krmení či po něm stane, že se děťátku vrátí trošku potravy nazpět. Pokud je to ve větší míře nebo častěji, jedná se nejspíš o kojenecké ublinkávání neboli reflux.

Čím to může být?

Příčina obvykle spočívá v nevyzrálosti dětského trávicího systému. Lékaři často používají termín regurgitace. Jednoduše to znamená, že má miminko slabý jícnový svěrač. U dospělých i starších dětí tato záklopka pevně uzavírá přechod mezi žaludkem a jícnem. Malá miminka reflux dokáže pěkně potrápit. Nemusíte se však bát. Jak rostou a vyvíjí se, sílí také jejich trávení a problém tak postupně vymizí. U většiny dětí se problém s blinkáním zlepší přibližně do 10 měsíců.

Pokud se blinkání nezlepšuje, neustává, miminko má bolesti, neprospívá nebo si zkrátka nejste jistá, neváhejte se okamžitě obrátit na dětského lékaře. Nepleťte si ublinkávání se zvracením. Ublinkutí nevyžaduje žádnou sílu, není nutkavé a vyčerpávající, na rozdíl od zvracení. U zvracení pro změnu nehraje roli nedomykavost svěrače v jícnu.

5 rad, jak miminku ulevit

  • Blinkání může zhoršovat poloha ve vodorovné poloze. Zkuste miminko v zavinovačce podložit tak, aby leželo i spinkalo zhruba ve sklonu cca 30°, aby mělo horní část tělíčka výše než bříško a zadeček.
  • Pokud při krmení spolyká hodně vzduchu, může to mít také negativní vliv. V průběhu krmení ho nechte minimálně 2x odříhnout. Zkuste krmit v kratších intervalech.
  • Dopřejte miminku, zejména po nakrmení, minimálně 30 minut úplný klid a pohodu, aby mohlo všechno strávit.
  • Manipulujte s děťátkem pomalu, s citem, pozor dejte i při převlékání. Nespěchejte! Nadměrná pohybová aktivita také může vést k vyvrácení potravy.
  • Na trhu existují také speciální výrobky vhodné pro děti, které tento problém trápí. Pokud už miminko není kojeno, doporučuje se přejít na výživu označenou AR (antirefluxové mléko).
kojení

Proč mnoho dětí trpí říháním?

Říhání u dětí je často způsobeno nezralostí dětského trávicího systému. Konkrétně to znamená, že dítě má oslabený jícnový svěrač, což může způsobit tzv. gastroezofageální reflux - návrat potravy ze žaludku zpět do jícnu.

Jak mohu svému dítěti pomoci s říháním?

Svému dítěti můžete s říháním pomoci několika způsoby:

  • Zkuste například podepřít dítě v zavinovačce tak, aby leželo a spalo v úhlu přibližně 30°. Při krmení nechte dítě odříhnout alespoň 2krát a snažte se krmit v kratších intervalech.
  • Po krmení dopřejte dítěti alespoň 30 minut naprostého klidu. S miminkem manipulujte pomalu a citlivě a při oblékání buďte opatrní.
  • Na trhu jsou k dispozici také speciální výrobky pro děti s tímto problémem, a pokud dítě již není kojeno, může být vhodné přejít na přípravek s označením AR (antirefluxní mléko).

Jak rozeznám říhání od zvracení?

Odříhnutí lze od zvracení odlišit tím, že nevyžaduje žádnou sílu, není násilné ani vyčerpávající, na rozdíl od zvracení, kde pro změnu nehraje roli nestlačitelný svěrač v jícnu.

Kdy se mám obrátit na lékaře kvůli říhání svého dítěte?

Lékaře byste měli kontaktovat, pokud se říhání vašeho dítěte nezlepší, nepřestává, vaše dítě má bolesti nebo pokud máte podezření na kojeneckou koliku či alergii.

Jak dlouho může říhání dítěte trvat?

Odříhávání se u většiny dětí zlepší přibližně do 10 měsíců, ale vývoj může být individuální. Pokud se problém neřeší a přetrvává, je vždy dobré poradit se s lékařem.