Arrow backLanguage
0-3 měsíců
Článek
Add this post to favorites

Speciální nutriční péče o předčasně narozené děti

Co když se miminko narodí předčasně? Poradíme, jak by měla vypadat výživa předčasně narozených drobečků.

2minuty čtení Led 14, 2017

O předčasně narozených dětech se mluví tehdy, pokud přišly na svět před 37. týdnem těhotenství. Jsou menší a lehčí než děti narozené v termínu a jejich orgány často nejsou plně vyvinuty. Jejich křehounká tělíčka často potřebují speciální péči. Ta by měla zajistit, aby miminka dohnala přirozený vývoj, který by za normálních okolností měli ještě v děloze matky.

ZVLÁŠTNÍ NUTRIČNÍ PÉČE

Je ovšem obtížné říct, jaká výživa je pro nedonošené děti během těchto několika rozhodujících týdnů nejlepší. Hlavním cílem je podpora růstu a udržení živin v množství podobném tomu, které by mělo v bříšku u maminky. Během posledního trimestru těhotenství se podíl bílkovin vzhledem k tělesné hmotnosti zvýší na maximum. To je důvod, proč by měl být příjem proteinů u předčasně narozených dětí vyšší v porovnání s kojenci narozenými v termínu a staršími dětmi. Dostatečné množství kvalitních bílkovin už od narození miminka je totiž rozhodující pro nárůst tělesné hmoty. Má vliv na vývoj mozku a kognitivní schopnosti. Rovněž kompenzuje případný nedostatek proteinu, se kterým se dítě už mohlo narodit. Tyto děti často ještě nemají dostatečně vyvinutý metabolismus a funkci ledvin, což znamená jen velmi tenkou hranici mezi stanoveným příjmem bílkovin a možnými nepříznivými účinky způsobenými jejich nedostatkem či naopak přebytkem.

KVALITA I KVANTITA

Množství přijímaných bílkovin je ovšem stejně důležité jako jejich kvalita. Na rozdíl od dětí narozených v termínu, některé aminokyseliny (tedy stavební kameny bílkovin) bohužel předčasně narozené děti ještě nejsou schopny produkovat, protože aktivita enzymů potřebných k tomuto procesu je v jejich těle stále velmi nízká. Z tohoto důvodu by měly být součástí výživy u nedonošených dětí. Fortifikované, tj. obohacené, mléko obsahující mléčné bílkoviny, minerální látky a vitamíny je nejlepším zdrojem výživy pro předčasně narozené děti, takže napomáhá jejich růstu, díky čemuž je tak rychlost růstu srovnatelná s kojenci, kteří získávají mléčné bílkoviny pouze z mateřského mléka. Toto mléko by také nemělo dráždit žaludek vašeho děťátka. PreBEBA DISCHARCE je instantní mléčná kojenecká výživa, určená pro řízenou dietní výživu pro předčasně narozené děti a děti s nízkou porodní hmotností.  I předčasně narozeným dětem je potřeba dopřát odpovídající množství bílkoviny, aby měly zajištěný ideální vývoj a dohnaly co nejdřív své kamarády narozené v termínu.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.