Recepty - Nestlé baby

Příprava vlastního dětského jídla

Od 4. měsíce
Článek
Říj 21, 2016
4 minuty

Správná příprava a skladování dětského jídla jsou pro zdraví vašeho děťátka stejně důležité jako suroviny, z nichž je pokrm připravený.

Jak na přípravu dětského jídla:

  • Než se pustíte do přípravy, vždy se ujistěte, že jsou kuchyňské povrchy, nádobí i nádoby na skladování čisté.
  • Zvolte čerstvé nebo mražené ovoce, zeleninu či libové maso. Vyhněte se konzervované zelenině, masu, nebo rybám kvůli vysokému obsahu soli. Rozhodnete-li se svému děťátku rozmixovat konzervované ovoce, vybírejte takové, které je naložené ve vodě nebo ve vlastní šťávě, a nikoli v sirupu.
  • Čerstvé ovoce a zeleninu důkladně omyjte. Poté ho ještě před přípravou propláchněte pod studenou vodou. Nepoužívejte mýdlo.
  • Před vařením zbavte ovoce slupek, semen nebo stopek, a až poté je uvařte, dokud nezměknou a nepůjdou rozmačkat.
  • Suroviny ohřívejte párou nebo povařte. Při vaření použijte co nejmenší množství vody, aby se uchovaly vitamíny a živiny.
  • Na přípravu pyré použijte kuchyňský robot nebo mixér, začněte menším množstvím a postupně přilijte dostatek tekutiny, abyste získala hustotu pokrmu odpovídající věku Vašeho děťátka. Schovejte si vodu, kterou jste spařovala ovoce nebo zeleninu, a používejte ji k ředění, abyste vrátila zpátky vitamíny a výživné látky.
  • Při použití mixéru nebo kuchyňského robotu zpracovávejte suroviny krátkou dobu. Jenom tak zachováte živiny, které by na vzduchu mohly přijít vniveč.
  • Rozhodnete-li se při přípravě vlastních jídel použít mateřské mléko místo vody, přidejte ho těsně před podáváním a nepřidávejte ho do jídel, která máte v plánu uchovávat v lednici.
  • Až budete chtít jídlo ohřát, vložte dětskou porci do skleněné misky a tu pak na pár minut postavte do hrnce s horkou vodou, nebo ji dejte do nádoby, která smí do mikrovlnné trouby. Následně ji v troubě ohřívejte po dobu nejvýše 10 sekund.
  • Vždy jídlo míchejte, aby se teplota rozložila rovnoměrně. V případě jídla ohřívaného v mikrovlnné troubě třicet vteřin počkejte. Než začnete děťátko krmit, teplotu jídla vyzkoušejte. Jakmile si vaše děťátko zvykne na konzumaci více různých jídel, můžete kaše spolu kombinovat.

Nabízejte dětátku různé druhy jídel

Jakmile se vaše děťátko naučí přijímat určitá jídla a zvykne si na ně, můžete je běžně podávat, aby se naučilo přijímat pestrou stravu. V následujícím seznamu najdete několik návrhů:

Maso a jeho náhražky

Do stravy svého děťátka určitě zařaďte maso a jeho alternativy, neboť jsou zdrojem železa. Oblíbené je uvařené a rozmixované hovězí, jehněčí, kuřecí, krůtí, rybí a telecí maso. Lze rovněž použít rozmačkaná vajíčka, tofu a luštěniny, jako třeba fazole, hrášek, čočku, cizrnu, atd..

Zelenina

Zelenina všech barev-žlutá, oranžová, zelená a červená, by měla být rozmixovaná, nesolená a uvařená. Nejdříve se doporučuje zkusit oranžovou nebo žlutou zeleninu jako třeba mrkev, dýni nebo batáty. Tyto druhy mají děti nejraději, protože jsou přirozeně sladké.

Ovoce

Ovoce jako jablka, hrušky a broskve zbavte slupek a semen, poté je uvařte a rozmixujte. Banány není nutné vařit, pouze je oloupejte a rozmačkejte. Použijete-li konzervované ovoce, kupujte ovoce naložené ve vodě nebo vlastní šťávě – ne v sirupu. Kdykoli je to možné, dávejte přednost celému ovoci a zelenině před šťávami z nich vyrobených.

Obilné výrobky

Obilné výrobky jako třeba kojenecké obilné kaše s obsahem železa, jsou určené speciálně pro miminka, která přecházejí na tuhou stravu, a navíc jsou vhodným zdrojem železa a dalších výživných látek důležitých v prvním roce života dítěte. Až se Vašemu miminku začnou prořezávat první zoubky zkuste mu nabídnout vyschlý toastový chléb nebo nesolené sušenky.

Mléčné výrobky (od 9. až 12. měsíce)

Již před ukončeným devátým měsícem můžete dítěti nabídnout jogurt, sýry a tvaroh. Vaše děťátko potřebuje tuk z těchto potravin, tudíž vyhledávejte klasické mléčné výrobky (ne odtučněné). Kravské mléko se zatím zavádět nedoporučuje.

příprava jídla

Skladování kupovaného a doma uvařeného dětského jídla:

  • Uvařená jídla uchovávejte v lednici a spotřebujte do 48 hodin. Vždy naberte potřebnou porci a zbytek si schovejte na příště. Pokud byste dítě krmila přímo ze skladovací nádoby, přenesla byste do zbylého jídla sliny, čímž byste podpořila množení bakterií.
  • Nesnědené porce ze skladovací nádoby uchovávejte v lednici, zbytky z misky vyhazujte.
  • Rozmixované ovoce, zeleninu a dokonce i maso můžete zmrazit ve formičce na ledové kostky, poté je vyjměte a přechovávejte v mikroténových sáčcích po dobu 1 až 2 měsíců (červené i bílé maso, ryby) nebo 6 až 8 měsíců v případě ovoce a zeleniny.
  • Pro jistotu opatřete všechna zamrazená jídla štítky s datem spotřeby. Rozmrazené dětské jídlo nikdy znovu nezmrazujte.
  • Mražené jídlo rozmrazujte v lednici. Chcete-li proces urychlit, vložte jídlo do misky a umístěte ji do větší mísy s horkou vodou. Rozmrazování při pokojové teplotě může způsobit množení bakterií.
  • Stejně jako u každého vaření si i v případě přípravy dětského jídla dávejte pozor, abyste zpracovávala maso odděleně od ostatních surovin.
  • Pokaždé před krmením vyzkoušejte teplotu jídla. Na obalu si přečtěte, jestli jsou všechny použité suroviny vhodné pro dítě Vašeho věku.
  • Při nákupu hotového dětského jídla vždy zkontrolujte, zda obal není porušený nebo vyměněný. V takovém případě jídlo reklamujte nebo vyhoďte.
  • Do jednoho roku nepodávejte med (pasterizovaný či nepasterizovaný). Kravské mléko není vhodné pro děti do 3 let.

Naše značky

Související články

View details 7 tipů, jak doplnit dětem vlákninu
Článek
Lifestylová fotka_GERBER kapsička

7 tipů, jak doplnit dětem vlákninu

Dětský jídelníček se bez ovoce a zeleniny neobejde. Kromě důležitých vitamínů jsou významným zdrojem vlákniny, která pomáhá udržovat zdravou střevní mikroflóru.

5 minut čtení

View details Začínáme s příkrmy
Článek
Kojenecká výživa - Nestlé baby

Začínáme s příkrmy

Zjistěte, jak na to, když už mléko nestačí. Výživová poradkyně Magdalena Fišerová radí, jak začít s objevováním prvních chutí.

6 minut čtení

View details 10 kroků jak na první příkrmy
Článek
Recepty - Nestlé baby

10 kroků jak na první příkrmy

Mezi 4. a 6. měsícem věku vašeho děťátka byste měla začít zavádět první příkrmy. Váš pediatr vám rád poradí ohledně připravenosti vašeho dítěte na tuhou stravu.

3 minuty čtení

View details Tipy a triky při zavádění příkrmů
Článek
Vývoj dítěte - Nestlé baby

Tipy a triky při zavádění příkrmů

Mezi 4. a 6. měsícem bude Vaše děťátko již schopné přijímat pevnou stravu a Vy na to musíte být připravená.

6 minut čtení

View details Zdravé stravování začíná u vás
Článek
Nestlé Baby článek

Zdravé stravování začíná u vás

Víte, že jste pro své dítě obrovským vzorem? Že ho ovlivňuje to, co jíte a pijete? Pokud vaše dítě uvidí, že jíte zdravě, pravděpodobně ho to inspiruje.

2 minuty čtení

View details Vzorový jídelníček pro dítě od 6. měsíce
Článek
mimi_6m

Vzorový jídelníček pro dítě od 6. měsíce

V tomto období už dítě objevuje nové chutě a pomalu přechází na zeleninovo masovou stravu. Co by mělo půlroční dítě jíst a v jakém množství?

2 minuty čtení

View details Tipy, jak na vybíravé dítě
Článek
krmeni_placiciho_ditete

Tipy, jak na vybíravé dítě

Nevíte, jak pomoci dítěti, které je vybíravé v jídle? Vývoj chuti vyžaduje čas. Připravili jsme pro vás menu plné praktických tipů.

2 minuty čtení

View details Je třeba dudlík: ano či ne?
Článek
dudlik.

Je třeba dudlík: ano či ne?

V každé rodině se aspoň jeden najde. Nebo spíš deset. Poházených všude možně. Rádi se povalují na dně maminčiny tašky a každému z nich náleží různá příležitost.

2 minuty čtení

View details Co dělat, když muž žárlí na dítě
Článek
tata-zarli-na_dite

Co dělat, když muž žárlí na dítě

Těšili jste se s partnerkou na narození dítěte a po porodu jste zjistil, že jste se ocitl na druhé koleji? Přečtěte si, jak se vypořádat se žárlivostí a přistupovat k celé věci mužně.

4 minuty čtení

View details Jaké jsou pocity čerstvých rodičů?
Článek
Jaké jsou pocity čerstvých rodičů?

Jaké jsou pocity čerstvých rodičů?

Společnost Nestlé iniciovala tvorbu Indexu rodičovství, ve kterém se snaží odhalit a sdílet společné zkušenosti a pocity rodičů z celého světa.

4 minuty čtení

View details Svačinky plné vitamínů pro silnou imunitu!
Článek
GERBER kapsička lifestyle

Svačinky plné vitamínů pro silnou imunitu!

Imunitní systém dětí dostává často zabrat, obranyschopnost je potřeba budovat po celý rok. Dopřávejte jim proto vždy dostatek vitamínů! Poradíme vám, jak na to.

3 minuty čtení

View details První pomoc: Zástava dechu (apnoe)
Článek
hlavni

První pomoc: Zástava dechu (apnoe)

Apnoe je zastavení průtoku vzduchu dýchacími cestami. Může vést k bezvědomí a zástavě srdce, a proto vyžaduje rychlý zásah.

1 minuta čtení

View details Jak připravit dítě na příchod sourozence
Článek
Těhotenství - Nestlé baby

Jak připravit dítě na příchod sourozence

Určitě se na další miminko moc těšíte a prožíváte radost z každého ultrazvuku. Bohužel ne vždy se se stejným radostným ohlasem setkáte u vašeho již narozeného děťátka.

2 minuty čtení

View details Co dělat v případě dehydratace?
Článek
dehydratace

Co dělat v případě dehydratace?

Dehydratace je jev, kterého se zvláště u nejmenších dětí velice obáváme.  Tento stav u dětí nastává, když jejich tělo ztrácí více tekutin, než je schopno nahradit.

3 minuty čtení

View details Jak na poporodní splín + tipy, jak se mu vyvarovat
Článek
poporodni-splin

Jak na poporodní splín + tipy, jak se mu vyvarovat

Spokojená maminka znamená spokojené dítě. Několik věcí, které můžete udělat pro to, aby vás nepřemohl poporodní splín.

2 minuty čtení

View details První krok k samostatnosti s metodou BLW
Článek
BLW křupky

První krok k samostatnosti s metodou BLW

Horký trend v zavádění pevné stravy do dětského jídelníčku. Metoda BLW rozvíjí motorické schopnosti dětiček a vede k jejich samostatnosti.

3 minuty čtení

View details BEBACARE, nové doplňky stravy pro miminka a jejich maminky
Článek
doplňky stravy

BEBACARE, nové doplňky stravy pro miminka a jejich maminky

Nestlé uvádí na trh novou značku BEBACARE, doplňky stravy pro miminka a jejich maminky.

2 minuty čtení

View details Klokánkování: jak pečovat o vaše předčasně narozené miminko
Článek
klokan1

Klokánkování: jak pečovat o vaše předčasně narozené miminko

Co je to klokánkování a jak vám může pomoci v péči o předčasně narozené miminko?

5 minut čtení

View details Role rodičovské dovolené pro tatínky
Článek
otcovska-dovolena

Role rodičovské dovolené pro tatínky

I když je role maminky stěžejní a nezastupitelná, ani tatínci by se neměli odsouvat na druhou kolej.

3 minuty čtení

Přidejte se do Nestle Baby&Me klubu

  Přidejte se do Nestle Baby&Me klubu

Čekají Vás skvělé výhody, které vykouzlí úsměv každé mamince.​ Přidejte se k mnoha spokojeným maminkám​.

Nástroje pro maminky

Nástroje pro maminky

Vyzkoušejte naše užitečné nástroje pro maminky.

Vzorky zdarma

Vzorky zdarma

Testování a soutěž pro registrované​

Jídelníčky

Jídelníčky

Stáhněte si brožurky o péči o dítě a jeho jídelníček

Akční nabídky

Akční nabídky

Personalizované newslettery s akčními nabídkami