Arrow backLanguage
Od narození
Článek
Add this post to favorites

1. měsíc života dítěte – rozvoj smyslů

Měsíční miminko se bude učit rozpoznávat nové prostředí pomocí zraku, sluchu, čichu a hmatu. Péče o jeho pohodlí vám pomůže vytvořit ještě silnější vazbu.

3minuty čtení Říj 20, 2016

Pohyby dítěte jsou zatím nekontrolované a neúmyslné, často budou projevem Morova reflexu. Jedná se o reflex, kdy miminko pociťuje, že padá a jako obranu používá rozhozené paže a nožičky do široka. Děťátku bude chvíli trvat, než se naučí své pohyby ovládat.

V prvním a druhém týdnu bude dítě hodně spát. Kolem druhého týdne možná zaznamenáte, že méně spí a více pláče, ale nemějte obavy – pláč je jedním z přirozených způsobů, jakým s Vámi děťátko komunikuje. Brzy zjistí, že na jeho pláč reagujete a vyhovíte jeho potřebám, například ho přebalíte nebo nakrmíte. Učí se komunikovat a sdělovat Vám, co zrovna potřebuje.

S Vaši pomocí se bude miminko každý den učit novým věcem a vyvíjet se. Váš pediatr bude při pravidelných kontrolách zjišťovat jeho hmotnost, délku a obvod hlavičky a podle toho určí, na jakém percentilu se nachází v růstových tabulkách vytvořených odborníky na dětský vývoj.

Jak stimulovat smysly miminka, aby si začalo uvědomovat okolní prostředí

Sluch můžete stimulovat uklidňující hudbou, pomocí závěsných chrastítek, hrajícího kolotoče nad postýlkou, nebo měkkými hračkami, které vydávají zajímavé zvuky. Mluvte na dítě povzbuzujícím vyšším hlasem, na který bude nejlépe reagovat.

Vývoj zraku stimulujte závěsnými hračkami nebo měkkými ozdobami v černobílé barvě umístěnými blízko postýlky (tyto dvě barvy mají děti v tomto věku nejraději). Jedním z nejlepších vizuálních podnětů je Váš smějící se obličej. Lidský obličej je pro miminka oblíbeným objektem, na kterém se učí zaostřovat obě oči zároveň.

Hmat můžete stimulovat pomocí měkkých hraček a přikrývek, kterých se bude miminko dotýkat.

závěsné hračky

V tomto měsíci se miminko naučí:

  • Lehce nadzvednout hlavičku, jakmile jim trochu zesílí krční svaly
  • Pozorovat pohybující se předmět ve vzdálenosti 20 až 25 cm nad obličejem (v tomto období dítě nejlépe rozeznává vysoce kontrastní barvy, jako například černou a bílou)
  • Mrknutím reagovat na jasné světlo
  • Poznávat známé zvuky a hlasy a reagovat na ně otočením hlavy
  • Uchopit Váš prst, když ho pohladíte po dlani. Je to součást vývoje úchopového reflexu
  • Otočit se za prstem, kterým se ho dotknete v koutku úst, tento hledací reflex dítěti pomáhá správně se přisát k bradavce při kojení
  • Poznat Vás podle vůně, kojené děti poznají vůni mateřského mléka.

Výše uvedené schopnosti se zpravidla objeví v prvním měsíci života děťátka. Ale nemějte obavy, každé miminko je jedinečné a vyvíjí se vlastním tempem. Pokud máte o zdravotním stavu a vývoji miminka jakékoli pochybnosti, poraďte se svým lékařem.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.