Porod, tolik očekávaná chvíle pro maminku. Co ji však čeká poté? Zatímco se vzpamatovává, kolem ní je rušno. BEZPROSTŘEDNĚ PO…
ČÍST ČLÁNEK ›
Přestože během kojení spálí organismus velké množství energie a váha postupně klesá, maminkám to nestačí. Na řadu proto přicházejí diety.
Všeobecně se ví, že jakékoliv omezování kalorického příjmu či zavádění redukčního režimu během kojení je naprosto nevhodné. Přes veškerá upozornění maminky podléhají módnímu diktátu a vydávají se na nebezpečnou cestu, která může stát zdraví je a dítě. Navíc málokterá vyhledá odbornou pomoc výživového poradce a chyby v jídelníčku na sebe nenechají dlouho čekat.
„Kojící maminka by neměla příliš snižovat denní energetický příjem, protože pak nemusí být schopna tvořit kvalitní mléko. Touha rychle zhubnout na požadovanou váhu přece není důležitější než zdraví vlastního dítěte,“ upozorňuje výživová terapeutka Ing. Zita Viková. V extrémních případech může dokonce žena ztratit schopnost mléko vůbec vytvořit.
Pokud je potřeba dodržovat po porodu nějakou dietu, například v souvislosti s cukrovkou, vždy se tak děje pod dohledem lékaře či nutričního terapeuta. Nejlepším „redukčním režimem“ během kojení ale stále zůstává vyvážená, pestrá strava bez přecpávání, mlsání a pití sladkých limonád. V závislosti na tom, jak moc maminka kojí, se energetický výdej může pohybovat v rozmezí 1 500 – 3 000 kJ (600 – 1200 ml mléka). V kombinaci s lehkým cvičením jdou kila postupně dolů sama.
Po porodu je vhodné do stravy zařadit dostatečné množství vlákniny, díky níž předejdete problémům s nadýmáním a zácpou. Množství i její forma přitom závisí na předchozím stravovacím režimu. Před užíváním potravinových doplňků dejte raději přednost ovoci, hlávkovému salátu, čínskému zelí a další zelenině s obsahem jemné vlákniny. S ohledem na miminko vyřaďte ostré pokrmy, alergizující druhy ovoce, jídla s vysokým podílem živočišných tuků, cukrů, soli a samozřejmě alkohol. Pokud i přesto bude mít miminko problém s nadýmáním, pak je zapotřebí hledat příčinu jinde. Často k němu dochází nesprávnou technikou sání mateřského mléka, protože obsah látek v jídle maminky se promítne do složení mléka až po uplynutí 6 – 12 hodin.
Světová zdravotnická organizace doporučuje výlučné kojení po dobu 6 měsíců.
Nestlé toto plně podporuje a zároveň doporučuje pokračovat v kojení co nejdéle. Zavádění náhradní kojenecké výživy a příkrmů konzultujte s vaším lékařem nebo kompetentním zdravotnickým odborníkem.