Dbejte na několik zásad:
- Celkové denní množství stravy při kojení rozdělte do 5 porcí, které by měly následovat zhruba ve 3 hodinových intervalech.
- Snídaně, oběd a večeře by měly být vydatné, svačiny lehké.
- Nepřejídejte se, ale ani nehladovějte.
- Jezte, co vám chutná.
- Není nutné se vyhýbat potravinám, které mohou způsobit alergii. Měla byste se ovšem vyhýbat potravinám, na které jste sama alergická.
- Nezapomínejte dostatečně pít. Vypijte asi 2,5 litru tekutin denně, v teplém počasí i více. Doporučujeme pít polotučné mléko, mléčné koktejly, šípkový čaj, kvalitní neperlivé minerální vody, ovocné mošty, zředěné džusy a zeleninové vývary. Nevhodné jsou toniky, nápoje s přidaným kofeinem a perlivé nápoje.
- Během kojení není vhodné cíleně hubnout. U většiny žen k určité redukci váhy dochází právě díky kojení. Nicméně doporučuje se přiměřená fyzická aktivita, vynechání tučných a kalorických jídel a zařadit do jídelníčku více zeleniny a ovoce.
VÍTE, ŽE? Při kojení byste měla denně přijímat cca 500 kalorií navíc. To je přesně množství, které vaše tělo potřebuje k produkci přibližně 750 ml mléka. |
Strava během kojení by měla obsahovat:
- Zeleninu a ovoce (cca 400 – 500 g denně), protože jsou zdrojem vitamínů, minerálních látek a stopových prvků.
- Ryby - 2 – 3x za týden je dobré jíst ryby, které jsou zdrojem jódu a nenasycených mastných kyselin.
- Vápník - nezbytný je přísun vápníku, který je nezbytný pro růst vašeho miminka, jeho doporučená denní dávka je 1 200 mg. Pro jeho získávání jsou vhodné především mléčné výrobky a mléko, sýry, dále maso, ořechy a mandle.
- Železo - často se stává, že maminky mohou být chudokrevné. Myslet i na přísun železa, abyste předešla chudokrevnosti. Je obsaženo v červeném mase, játrech, vaječném žloutku, špenátu a rybách. Pečivo je nejvhodnější celozrnné a tmavé. Dávejte si, ale pozor na dobarvované pečivo.