Arrow backLanguage
Od 1. roku
Článek
Add this post to favorites

Jak by měl vypadat jídelníček batolat?

Vaše dítě se přehouplo z kojeneckého období do batolecího a jeho jídelníček se postupně mění. Na co se v jídelníčku zaměřit a na co si dát pozor?

3minuty čtení Led 14, 2017

Dobrým průvodcem vám může být naše brožurka o péči o dítě a jeho jídelníček.

NA CO SE ZAMĚŘIT?

Železo

Nejdůležitější stopový prvek. Je klíčový pro růst a vývoj mozku. V těle hraje významnou roli při přenosu a skladování kyslíku v červených krvinkách. Pomáhá ve vývoji kognitivních funkcí. Při narození má miminko dostatek železa i v zásobě, ovšem kolem 5 – 6 měsíce už jej postupně vyčerpává a potřebuje zásoby začít postupně doplňovat.

Vápník

Tělo ho potřebuje pro růst silných zubů a kostí. K jeho vstřebávání je však nutný dostatek vitamínu D, který umožňuje transport vápníku do krve. Dalším důležitým stopovým prvkem je zinek, který je důležitý pro dělení a růst buněk, dále pak k tvorbě imunitního a reprodukčního systému dítěte. 

Jód

Vyskytuje se ve všech tkáních lidského těla a opět hraje významnou úlohu při růstu a vývoji mozku, centrálního nervového systému. Je důležitý také pro fyzický růst.

Vitamíny

Z vitamínů je vhodné zaměřit se na vitamín A pro dobrý zrak nebo vitamíny skupiny B, které se starají o optimální uvolnění energie z potravy.

Cukry

Vedle stopových prvků a vitamínů hrají důležitou roli, nejen ve výživě batolat, i cukry. Sacharidy (známé také jako cukry) jsou zdrojem energie pro tělo a jsou obvykle obsaženy asi v 50 až 70 % našeho jídelníčku. Příkladem běžně dostupného a dobrého zdroje sacharidů jsou obiloviny.

Tuky

Také patří ke zdrojům energie. Poskytují dvojnásobné množství energie než sacharidy a velmi aktivní batolata tohoto mohou využít. Snažte se ovšem vyhnout nasyceným mastným kyselinám (převážně z živočišných produktů) a držet se nenasycených mastných kyselin (z rostlin, oříšků a semínek). Vláknina I když je těžko stravitelná, měla by být součástí každého jídelníčku. Zvládne ji ale pouze dostatečně silný a vyzrálý trávicí systém. Vhodným zdrojem jsou celozrnné obiloviny, zelenina, fazole, ovoce i ořechy.

Bílkoviny

Jeden z hlavních makronutrientů. Hrají důležitou roli ve vývoji mozku a svalů. Nejlepší způsob, jak regulovat hladinu proteinu během prvních 4 - 6 měsíců života vašeho miminka, je kojení. Následně můžete začít přidávat také bílkoviny z jiných zdrojů. Kolem prvního roku zažívá vaše batole obrovský posun. Doslova ze dne na den se mění a zažívá fyzický i duševní růst. Proto potřebuje až pětkrát více živin než dospělý člověk. Je to také období, kdy vaše dítě přechází z mateřského mléka na pevnou stravu a příjem proteinů tak dosahuje vrcholu. Více informací o příkrmech nalezente v našem článku o začínáme s příkrmy

NA CO DÁT POZOR?

Pozor na doporučenou denní dávku 2 šálky mléka za den pro toto období. Pokud už zahrnujete do stravy dítěte i jiné proteiny, jako je maso, ryby, zelenina či obilí, můžete snadno doporučenou dávku bílkovin překročit. Proto se snažte omezit množství bílkovin, které vaše batole sní, dokud nemá dva roky, a zvolte odpovídající kojeneckou výživu s nejnižším možným obsahem bílkovin. Můžeme doporučit řadu kojeneckých mlék BEBA Comfort, kde se množství bílkoviny snižuje s postupujícím věkem. Můžete tím předejít obezitě v dospělosti.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

Naše značky