Arrow backLanguage
Od 6. měsíce
Článek
Add this post to favorites

Proč malé děti potřebují jíst mezi hlavními jídly?

Malé děti mohou získat až 25 % kalorií ze svačinek. Ujistěte se, že svačinky vašich dětí obsahují potřebné vitamíny a minerály. 

3minuty čtení Bře 22, 2023

Vaše děťátko se stále více hýbe a tak potřebuje přiměřený přísun energie. Bříško vašeho dítěte je však ještě malé, takže je pro něj nutností si dát svačinku mezi hlavními jídly. Zajistí si tak dostatečný příjem živin a kalorií.

Jedna nedávná studie zjistila, že...

přibližně 40 % jídla u batolat představují svačinky. Při výběru svačinky se nabízejí pro malé děti různé varianty zdravých potravin, které mu poskytnou vitamíny, minerály a další důležité živiny.

smart snacking

Příprava "mini jídel"

I když malé děti mohou získat až čtvrtinu kalorií ze svačinek, ne však všechny jsou zdravé. Zkuste o nich přemýšlet jako o “mini jídlech”. Přistupujte k nim stejně jako k hlavním jídlům, tedy zařazujte potraviny z různých potravinových skupin a nabízejte nové potraviny s vhodnou konzistencí.  

“Mini jídla” mohou mít různou podobu, od jednoduše nakrájeného ovoce nebo zeleniny až po naplněné sendviče nebo zbylé těstoviny. Hlavní je vyhnout se potravinám s vysokým obsahem cukru a soli, jako jsou sladkosti a slané pochutiny. Místo toho se zaměřte na varianty, které obsahují vitamíny a minerály. Ty jsou nezbytné pro zdravý růst a vývoj vašeho dítěte. Například minipříkrmy na bázi mléčných výrobků poskytují vápník, který je nezbytný pro růst kostí. Železo, klíčovou živinu pro vývoj mozku, můžete nabídnout prostřednictvím malých kostiček vařeného masa, cereáliemi nebo sušeným ovocem. 

smart snacking

Zdravé svačinky mohou vašemu batoleti také pomoci rozvíjet samostatnost při jídle. Vnímejte je jako další příležitost k vyzkoušení nových chutí a textur a podpořte jeho nadšení pro zdravé potraviny.
 

Zdroje

Campbell KL, Babiarz A, Wang Y, et al. Factors in the home environment associated with toddler diet: an ecological momentary assessment study. Public Health Nutr 2018; 21(10):1855-64.doi:10.1017/S1368980018000186
 Deming D, Reidy K, Fox MK, et al. Cross-sectional analysis of eating patterns and snacking in the US Feeding Infants and Toddler Study 2008. Public Health Nutr 2017; doi:10.1017/S136898001700043X
 Duyff, RL (2017). Academy of Nutrition and Dietetics. Complete food and nutrition guide (5th ed.). Boston, MA: Houghton Mifflin Harcourt.
 Shelov SP & Altmann TR (Eds.). (2009). American Academy of Pediatrics. The complete and authoritative guide Caring for your baby and young child birth to age 5 (5th ed.). USA: Bantam Books.

https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/toddler/nutrition/P… (Accessed August 8 2018)

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.