Arrow backLanguage
1-1,5 roku
Článek
Add this post to favorites

Dítě a čas strávený před obrazovkou

Víte, že čas strávený před obrazovkou může mít vliv na spánek a kvalitu aktivit? A to i v raném věku. Jak tomu předcházet se dozvíte v našem článku.

3minuty čtení Úno 18, 2021

Smartphony, tablety, televizory, herní konzole, počítače. Obrazovky jsou v moderním světe všude kolem nás. A protože je většina dotyková, pro děti je velmi intuitivní tyto obrazovky ovládat. Možná si myslíte, že není třeba se obávat přístupu malých dětí ke zmíněným technologiím. Ale opak je pravdou. Výzkumy ukazují, že příliš mnoho času u televize nebo před jinou obrazovkou může mít velmi negativní dopad na vaše dítě. To totiž tráví méně času jinými aktivitami, které jsou důležité pro jeho vývoj, což může vést k obezitě a jiným potížím. Z tohoto důvodu doporučují lékařské asociace, včetně Americké pediatrické akademie, aby takové technologie nepoužívaly děti mladší dvou let.

Naše rada zní: změňte to hned teď. Omezte čas, který tráví vaše dítě u obrazovky a podpořte jeho zdravé a aktivní návyky. Ty mu pak vydrží po celé dětství.
 

Zařaďte aktivitu do každého dne

Obrazovky dětem berou tolik potřebný čas, který by měly spíše trávit interakcí s rodiči nebo aktivním pohybem. A důležité je si přiznat, že děti toho hodně okoukají. Takže pokud sami rodiče stále koukají do telefonu nebo na televizi, dítě se bude opičit a brát to jako přirozené chování. Proto vyměňte sociální sítě za zábavné aktivity s vaším drobečkem.

Nedávná pediatrická studie potvrdila, že rodiče a pečující instituce se domnívali, že kojenci vyžadují méně než jednu hodinu aktivity denně, zatímco dle doporučení by měly trávit aktivitou alespoň 90 minut za den.

A co si přesně představit pod takovými aktivitami? Například interaktivní hry a zlepšování fyzičky i koordinace – dovednosti potřebné pro plazení, stání a chůzi. Začlenění aktivit do vaší každodenní rutiny je zábavné a pomáhá vytvářet zdravé návyky do života.

Pokud má vaše děťátko problém s usínáním nebo kvalitou spánku, přes den i v noci, může být příčina právě v častém sledování obrazovky. Omezte tyto technologie, jak maminka i děťátko. Odměnou Vám bude lepší spánek pro oba.

Zdroje:

  1. AAP Council on Communications and Media. Media and young minds. Pediatrics 2016; 138(5):e20162591.
  2. Anderson SE, Whitaker RC. Household routines and obesity in US preschool-aged children. Pediatrics 2010; 125(3):420-8.
  3. Carson V, Stearns J, Janssen I. The relationship between parental physical activity and screen time behaviors and the behaviors of their young children.  Pediatr Exerc Sci 2015; 27(3): 390-5.
  4. Dennison BA, Erb TA, Jenkins PL. Television viewing and television in bedroom associated with overweight risk among low-income preschool children. Pediatrics 2002; 109(6):1028-35.
  5. Duch H, Fisher EM, Ensari I et al. Screen time use in children under 3 years old: a systematic review of correlates. Int J Behav Nutr Phys Act 2013; 10:102. doi: 10.1186/1479-5868-10-102.
  6. Hesketh KR, van Sluijs EM, Blaine RE et al. Assessing care providers’ perceptions and beliefs about physical activity in infants and toddlers: baseline findings from the Baby NAP SACC study. BMC Public Health 2015; 15:100 doi: 10.1186/s12889-015-1477-z
  7. Thompson DA, Christakis DA. The association between television viewing and irregular sleep schedules among children less than 3 years of age. Pediatrics 2005; 116(4):851-6.

Poslední revize: listopad 2017

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

Naše značky