Arrow backLanguage
Od 4. měsíce
Článek
Add this post to favorites

Žít s málem

Dnešní děti mají k dispozici mnohem více věcí než měly děti před 20 lety. Ale jak může rodič připravit dítě o něco, o čem ví, že mu udělá radost?

3minuty čtení Bře 22, 2023

Je Štědrý den...

celá rodina je pohromadě a pod stromečkem čeká spousta dárků na rozbalení. Jako vždy většinu dárků dostanou děti, a to obvykle více než jeden od každého člena rodiny. Rodiče zvolili herní konzoli, ovladač, sluchátka a některé z nejnovějších her. Prarodiče darují mobilní telefon a odolný ochranný kryt, takže možná vydrží o něco déle než ten poslední, který mu dali. Nicméně s tím však nepočítají. Strýcové se rozhodli pro nějaké módní tenisky a pár knížek.

Těžko popřít, že dnešní děti mají přístup k mnohem většímu množství věcí, než měli jejich rodiče o nějakých třicet let dříve. Herní konzole jsme měli už v devadesátých letech a na začátku let devadesátých. Tehdy rodiče, kteří jsou dnes prarodiči, neměli takovou kupní sílu jako rodiče této generace. Někteří pediatři naznačují, že bychom však neměli srovnávat tyto dvě situace.

Rodiče mají tendenci dopřát svým dětem vše, co jako děti nikdy neměli. Není to proto, že by v té době byli nešťastní. Podle některých odborníků má většina z nich pocit, že jako rodiče selhávají, pokud svým dětem nedají vše, co chtějí. I když je tato touha pochopitelná, někteří pediatři vysvětlují, že to není správný přístup.

žít s málem

Podle některých pediatrů je učení se o něco bojovat a pochopení skutečné hodnoty všech věcí, které doma mají, něco, co by se mělo podporovat od útlého dětství. Proto by rodiče neměli ustupovat záchvatům vzteku a rozmarům. Takový přístup může v dítěti vyvolat pocit kontroly nad rodiči (což se svým způsobem skutečně děje) a nutí rodiče, aby se ze všech sil snažili vyhovět jeho požadavkům.

To se stává zejména v rodinách, kde je pouze jedno dítě. Podle zkušeností některých bývalých odborníků, když je v domácnosti jen jedno dítě, mají rodiče tendenci dávat mno-hem více dárků svému jedinému potomkovi. Na druhou stranu například v rodině se třemi nebo čtyřmi dětmi dát mobilní telefon jednomu není totéž jako dát ho čtyřem. 

Proto někteří pediatři obhajují omezování přístupu dětí k jakýmkoli nadměrným materiálním statkům. Neměla by však být vyloučena možnost vychovávat děti pomocí jakési strategie odměňování.
 

To znamená, že...

je na rodičích, aby děti od útlého věku učili představě, že když něco chceš, budeš si to muset odpracovat. Stejně jako si to odpracovávají máma a táta, aby si to mohli dovolit. Neznamená to, že jednou za čas nemohou rodiče, strýcové nebo prarodiče dát dítěti dárek. Všichni by si měli být vědomi, že jde o výjimku z pravidla.

žít s málem

Je také na rodičích, aby si uvědomili, co a kdy by měli darovat. Dát šestiletému dítěti mobilní telefon asi není nejlepší nápad. Co však uděláte, když vaše dítě přijde domů a řekne, že všichni jeho kamarádi ve škole už ho mají? Někteří odborníci se shodují, že i této situaci je třeba se vyhnout. Dítě by nemělo být vždy první, kdo všechno dostane. Pokud si to však zaslouží, nemělo být ani poslední.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.