Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

Příprava na Váš velký den

Na co se připravit a jaké jsou příznaky počínajícího porodu?

4minuty čtení Říj 20, 2016

 

NÁVŠTVĚVY U VAŠEHO GYNEKOLOGA A PORADNY PRO TĚHOTNÉ VE TŘETÍM TŘÍMESTRU

Ve třetím trimestru Vás čeká u Vašeho gynekologa ještě pár vyšetření. Od 36. týdne budete dojíždět do prenatální poradny ke kontrole každý týden. Frekvence návštěv může být různá dle Vašeho aktuálního zdravotnického stavu.

 

SOUČÁSTÍ PROHLÍDEK BUDOU NÁSLEDUJÍCÍ ÚKONY:

Sledování Vašeho hmotnostního přírůstku. V závislosti na Vašem indexu tělesné hmotnosti před těhotenstvím byste měla ve třetím trimestru přibírat 0,4 kg týdně. Měření krvního tlaku. Vyšetření na těhotenskou cukrovku ve 24. až 28. týdnu. Kontrola hladiny cukru a bílkovin ve vzorku moči. Poslech srdeční akce děťátka. Kontrola velikosti a polohy dělohy a děťátka pohmatem, měřením a případně ultrazvukem.

 

VYTVOŘTE SI PŮRODNÍ PLÁN

Pochopitelně si přejete, aby při porodu vše proběhlo hladce. Proto se vám v tomto nezapomenutelném okamžiku bude hodit pôrodní plán. Porodní plán je neformální dohoda mezi Vámi, Vaším partnerem a zdravotním personálem, ve kterém uvedete jaké techniky zmírňování bolesti a případně anestezie si přejete využít, koho chcete mít u sebe při porodu a jak si přejete své miminko krmit. Zjistěte si co nejvíce informací o různých postupech uplatňovaných při porodu od svého lékaře, od porodní asistentky na předporodním kurzu, od přátel a příbuzných. Zeptejte se příslušného zdravotníka, zda je ochoten se v případě normálně postupujícího nekomplikovaného vaginálního pôrodu Vaším pôrodním plánem řídit. V mnoha nemocnicích je vzor pôrodního plánu k dispozici.

 

JAK POZNÁTE ZAČÁTEK PŮRODU

Znát začátek pôrodu pro Vás může být trochu obtížné, zvláště pokud rodíte poprvé. Zeptejte se svého lékaře, podle čeho můžete začínající pôrod poznat. Mezi známky pôrodu patří následující příznaky: Dojde k uvolnění hlenové zátky, která uzavírá děložné hrdlo. Poznáte to podle hustého výtoku, který se však může objevit několik dní před skutečným začátkem pôrodu. „Praskne Vám voda“. Dojde k přetržení obalů s plodovou vodou, která obklopuje miminko. Přípravné kontrakce neboli poslíčci. Mnoho žen pociťuje kontrakce během celého třetího trimestru. Jedná se o stahy v podbřišku trvající asi 30 vteřin. Zatím se nejedná o pôrodní bolesti, ale pravděpodobně o způsob, jakým děloha „nacvičuje“, aby byla v den pôrodu správně připravena. Tyto kontrakce jsou někdy také považovány za „falešný pôrod“. Pokud jsou kontrakce silnější než obvykle, mohou signalizovat začínající porod.

ZAVOLEJTE LÉKAŘE NEBO ZDRAVOTNÍKA, JAK BUDETE MÍT NASLEDUJÍCÍ PŘÍZNAKY:

Objeví se hlenovitý výtok z vagíny s příměsí krve. Odteče Vám plodová voda, buď proudem, nebo po kapkách. Pociťujete kontrakce v pravidelných intervalech, které se postupně zkracují. Intenzita kontrakcí se postupně zvyšuje. Pociťujete bolest v břiše a v zádech.

 

LÉKAŘ NEBO ZDRAVOTNÍK VÁM PRAVDĚPODOBNĚ DOPORUČUJE, ABYSTE ŠLI DO NEMOCNICE NEBO PORODNÍHO DOMU, JAK BUDETE MÍT KONTRAKCE, KTERÉ:

se pravidelně opakují přicházejí pravidelně po 5 až minutách, přetrvávají po dobu jedné hodiny nebo déle (v závislosti na vzdálenosti pôrodnice a na zkušenostech z Vašich předchozích pôrodů).

 

JAK POZNÁTE, ŽE JDE O POROD

Termín porodu se blíží a měla byste začít rodit každým dnem. Máte kontrakce, ale možná se prozatím nejedná o porod. Stejně jako velkou část třetího trimestru pociťujete stahy, které nezesilňují, nejsou pravidelné a v určitých chvílích jsou slabší, nebo úplně přestanou. Jedná se sice o skutečné kontrakce, ale zatím nemají stejný účinek jako stahy, které budete mít během pôrodu. Přípravné kontrakce neboli poslíčci také většinou přestanou, pokud se začnete pohybovat. Naproti tomu pôrodní kontrakce jsou jasným příznakem pôrodu. Od poslíčků se liší tím, že postupně zesilují. Postupem času budou přicházet v pravidelných intervalech tak, že je budete schopna předvídat a budou trvat 30 – 70 vteřin. Interval mezi nimi se postupně zkrátí až na 5 a méně minut. U prvorodiček je zcela běžné, že přijdou do porodnice ještě před skutečným začátkem porodu, takže pokud do pôrodnice přijedete předčasně a pošlou Vás domů, rozhodně se nemáte za co stydět. Berte to jako malý trénink!

NA CO MYSLET PŘED PORODEM

Jak dobře dostupná je osoba, kterou s sebou chcete mít při porodu? Jak se do pôrodnice nebo porodního domu dostanete? Kdo Vás odveze? Sama byste řídit auto neměla. Jak daleko je nemocnice? Jak dlouho trvá cesta? Kde budete parkovat? Kdo bude hlídat Vaše starší děti? Máte domácí zvířata, o která se v době vaší nepřítomnosti někdo bude muset starat?