Každý kolem Vás tvrdí něco jiného a Vy se strachujete o zdravý vývoj vašeho miminka. Připravili jsme pro vás přehledný článek, jak zajistit vašemu drobečkovi pohodlné i zdravé cupitání.
Proč je vlastně výběr bot pro miminko tak důležitý?
Díky správné obuvi předcházíte pozdější deformaci chodidel, které mohou způsobovat bolesti zad i hlavy a někdy vedou i k operaci v pozdějším věku. O špatném vývinu chodidel může mluvit skoro každý, 75 % populace totiž trpí plochými nohami! Děti přitom většinou samy nenahlásí, že je nohy nebo prstíky bolí.
Jak poznat kvalitní botu?
Nezapomínejte, že drahá obuv nemusí být ta nejkvalitnější. Paradoxně může být levnější pár bot pro dítě lepší. Vybírejte obuv s vyndavací stélkou a nebojte ji při koupi boty vyndat. Jinak se nedozvíte, z jakého materiálu je vlastně bota vyrobena. Dbejte na kvalitní materiál, jako je pryž, semiš nebo koženka. Zkuste také „ždímací test“ - boty by se neměly nechat ždímat, tedy měkce ohnout od špičky k patě. Druhým extrémem je vyloženě pevná obuv. Vybírejte boty s pevným opatkem, bytelné, které se nerozpadnou po první cestičce vysypané štěrkem, ale stále poddajné a pohodlné.
10 TIPŮ, JAK V TOM SPRÁVNĚ CHODIT:
- Nekupujte botičky hned v momentě, kdy se dítě naučí stát, na domácí trénink si vystačíte bosky nebo s protiskluzovými ponožkami.
- Nehledejte paleček v botě mačkáním, raději nohu přeměřte v měřiči velikostí, která je v obchodech běžně k dispozici.Boty kupujte maximálně o číslo větší, příliš velká bota je pro dítě stejně nezdravá, jako malá obuv!
- Nespokojte se jen s jedním párem na doma i na ven, častá změna bot je pro dítě zdravá.
- Ploché nohy má ze začátku každé dítě, jelikož je noha pokrytá tukovou vrstvou, která časem vymizí, není tak důvod k panice.
- Podivně řazené prstíky přes sebe nebo vbočené kotníky však raději oznamte vašemu pediatrovi!
- Každý člověk našlapuje jinak a platí to i pro miminka. Poděděné boty nebo obuv z druhé ruky nechte spíše jen na hraní venku, ale pro běžné nošení kupte nové botičky.
- Zapomeňte na žabky nebo boty typu Crocs, které nemají pro dětskou nožičku dostatečnou oporu. Taková obuv se hodí maximálně k vodě nebo k bazénu.
- Pokud to jde, nechte dítko běhat volně bez bot. Kamínky, trávou nebo pískem se mu krásně stimulují chodidla. Přírodní povrch je pro miminko úplně nejzdravější!
- Nožičky můžete také cvičit různými hrami – procvičujte podávání předmětů mezi prstíky nebo zkuste nohami malovat.