BEZPEČNÁ DOMÁCNOST
Doteď dítě nebylo schopné dostat se příliš daleko, ale nyní už možná bude umět běhat rychlostí blesku. Stačí se otočit a najednou zjistíte, že stihlo přelézt celou chodbu a směje se na Vás z ložnice nebo z koupelny. Pokud budete na potenciálně nebezpečné situace připravená dříve, než nastanou, budete vždy o jeden krok napřed, ale hlavně tak můžete ochránit dítě před zraněním a sobě ušetřit stres. Proveďte důkladnou kontrolu domácnosti a odstraňte nejběžnější bezpečnostní rizika. Základem pro domácnost bezpečnou pro malé dítě jsou následující opatření:
Zamkněte všechny nebezpečné nebo jedovaté látky do skříněk mimo dosah dítěte.
Všechny předměty v dosahu dítěte by měly mít zaoblené hrany. Jakékoli ostré hrany nábytku zakryjte speciálními dětskými chrániči a rovněž dávejte pozor na ostré části na hračkách, postýlce, ohrádce, kočárku atd.
Okna v horních patrech by měla mít pojistku nebo zábranu, díky které je bude možné otevřít nanejvýš na 10 cm. Více o zabezpečení zde.
Podlahy luxujte a udržujte v čistotě. Děti mají zázračnou schopnost nacházet ty nejmenší věci, které často končí v jejich puse a mohly by způsobit udušení.
V době, kdy máte doma batole, nepoužívejte ubrusy.
Kdekoli je to možné, používejte namísto skla plasty.
Kabelku odkládejte mimo dosah dítěte, zejména pokud v ní nosíte make-up, léky nebo zápalky.
Televizor postavte na dostatečně široký a stabilní podstavec tak, aby nestál příliš blízko okraje. Podstavec nebo samotný televizor pro jistotu ještě připevněte ke zdi.
Vyhněte se předmětům, které se otáčejí. Nenechávejte na podlaze stát větrák, aby dítě nestrčilo prstíky do mřížky. Další potenciální nebezpečí představuje rotoped.
Všechny přípravky uchovávejte v původních obalech, aby nemohlo dojít k záměně chemikálií za potraviny.
BEZPEČNÝ KRB
Dítě by v místnosti s krbem nikdy nemělo být samo.
Před krb nainstalujte bezpečnostní zábranu; dítě se tak nedostane příliš blízko k ohni; zábrany můžete použít také k tomu, aby se dítě nemohlo dostat ven z místnosti.
Nejlepší je krb vůbec nepoužívat, dokud si dítě není v chůzi zcela jisté (kolem pěti let). Pokud plynový krb nebudete používat, pak ho zcela uhaste, včetně zápalného plamene.
MÍSTNOST PO MÍSTNOSTI
Uzpůsobte dítěti každou místnost, abyste ho ochránili před úrazem. Zvláštní pozornost věnujte následujícím místnostem, které mohou být zvlášť rizikové:
KUCHYŇ
Používejte zábranu, aby se dítě nemohlo samo dostat do kuchyně, zejména pokud nejste poblíž.
Instalujte bezpečnostní pojistky na všechny dvířka a skříňky, zejména na ty, ve kterých skladujete čistící prostředky, nože, nůžky a sklo.
Všechny elektrické kabely schovejte mimo dosah dítěte.
Sundejte z lednice malé magnetky, které by mohly způsobit udušení.
V lednici uchovávejte skleněné předměty na vrchních poličkách.
Rukojeti hrnců a pánví otáčejte směrem dozadu; vařte pokud možno na zadních plotýnkách.
Nikdy nenoste horké tekutiny nad dítětem; nádoby s horkými tekutinami dávejte dále od kraje a nestavte je na ubrus.
Plastové tašky ze supermarketu a igelitové obaly z čistírny okamžitě vyhazujte, mohou způsobit udušení.
LOŽNICE
Skříně by se měly dát zevnitř otevřít, aby v nich dítě nezůstalo zamčené.
Matrace by měla těsně přiléhat ke konstrukci postýlky, aby se nepohybovala. Mezi matraci a konstrukci postýlky byte měla být schopna vsunout nanejvýš dva prsty.
Mezery mezi tyčkami by neměly být širší než 5 cm, aby se mezi nimi malá hlavička dítěte nemohla zaseknout.
Postýlku je lepší postavit dále od okna. Pokud se jinam nevejde, musí být okno vždy bezpečně zavřené.
Z okolí postýlky odstraňte závěsy a šňůrky od žaluzií, abyste předešla riziku uškrcení. Nejvhodnější jsou stínidla oken bez jakýchkoli provázků apod.
Pokud záclony a žaluzie ovládané šňůrkami nemůžete vyměnit, vždy dbejte, aby šňůrky byly dostatečně vysoko mimo dosah dítěte. Vysoko nad postýlku nainstalujte háček nebo poutko a do nich zachyťte šňůrky tak, aby na ně dítě nedosáhlo.
Barevná a jasná noční světýlka budou jistě přitahovat pozornost dítěte. Zajistěte, aby byla v zásuvkách instalována napevno a aby nebylo možné je vyjmout bez použití šroubováku. Rovněž by měla být umístěna tak, aby na ně batole nedosáhlo.
KOUPELNA
Pokud dítě učíte chodit na nočník, vždy choďte do koupelny s ním.
V době, kdy dítě záchod nepoužívá, by měl být uzamčen.
Při koupání vždy zkontrolujte teplotu vody.
Nikdy nenechávejte batole ve vaně samotné bez dozoru. Batolata se mohou utopit i ve vodě hluboké pět centimetrů.
Nenechávejte v domě a jeho okolí velké kbelíky a kontejnery naplněné vodou. Mohlo by se stát, že do nich dítě spadne po hlavě a nebude se moci dostat ven.
Zamkněte veškeré skříňky s léky, čisticími prostředky, parfémy a make-upem.
PÁR SLOV O ZÁBRANÁCH
Bezpečnostní zábrany jsou skvělou pomůckou, která dítěti nedovolí přemisťovat se z jedné místnosti do druhé. Na schody případně použijte zábrany s rovnými laťkami, které připevněte pod schody a na poslední horní schod pomocí šroubů. V horní části schodů nikdy nepoužívejte tzv. tlakově instalované zábrany. BEZPEČNÉ HRAČKY Některé děti během krátkého období nashromáždí celkem neuvěřitelné množství hraček. Možná jste dostala celou spoustu nových i použitých hraček od příbuzných a kamarádů. Jaké hračky jsou tedy pro dítě bezpečné? Zaměřte se na následující aspekty:
- U dětí do 3 let existuje největší riziko udušení, takže by všechny hračky měly byt dostatečně velké. Můžete použít tzv. „test pomocí roličky toaletního papíru“. Pokud hračka nebo její oddělitelná část projde otvorem kartonové roličky, pak není pro dítě bezpečná.
- Vždy si zjistěte, pro jaký věk je hračka určená, zpravidla to bývá uvedeno na obalu. Zároveň berte v úvahu vyspělost a schopnosti dítěte. Pokud je dítě stále ještě ve fázi, kdy si všechno strká do úst, vyvarujte se hračkám s malými částmi. Hračky s vystřelovacími částmi nejsou vhodné pro děti mladších 4 let.
- Vybírejte hračky, které jsou kvalitně zkonstruované. Vycpaná zvířátka by měla mít zesílené pevné švy a neměly by na nich být žádné knoflíky, nitě, stužky a další ozdoby, které by dítě mohlo utrhnout.
- Vybírejte hračky bez šňůr a kabelů. Některé starší hračky obsahují nejrůznější šňůry, například kuchyňky, jejichž součástí je dětský telefon s připevněným sluchátkem. Na modernějších verzích je už většinou telefon “bezdrátový“. V tomto věku byste také měla odstranit závěsné hračky nad postýlkou. Dítě už umí vstát a dosáhnout na připevňovací provázek. Bezpečné jsou pouze provázky, jejichž délka nepřesahuje 30cm.
- U použitých hraček vždy zkontrolujte, zda jsou v dobrém stavu. Hračky z druhé ruky Vám jistě udělají radost, ale ujistěte se, že neobsahují poškozené nebo uvolněné části, tlačítka, opotřebované baterie, stužky apod. a že nejsou nebezpečné pro oči dítěte.
- Vyhněte se magnetům. Malé silné magnety jsou v hračkách často používány, ale může dojít k jejich uvolnění a spolknutí. Pokud dítě spolkne více takových magnetů, mohou se přes tenkou střevní stěnu spojit k sobě a způsobit zauzlení, perforaci či neprůchodnost střev, případně infekci nebo ještě vážnější následky, pokud nedojde k ošetření.
BEZPEČNOST PŘI CESTOVÁNÍ
Před každou cestou, kterou se svým dítětem podniknete, budete muset řešit různé bezpečnostní otázky. Pokud včas identifikujete potenciální rizika, bude Vaše dítě spokojené a v bezpečí. Vždy zajistěte, aby dítě mělo autosedačku odpovídající jeho věku a velikosti.