Arrow backLanguage
Od narození
Článek
Add this post to favorites

10 nejčastějších mýtů o zácpě

V tomto článku si můžete přečíst o nejčastějších mýtech, které kolují mezi rodiči i odbornou veřejností, týkající se zácpy.

3minuty čtení Črv 25, 2023

Zde je 10 nejčastějších mýtů o zácpě:

 

  •  Kojenec by měl mít stolici každý den.

Kojenci a děti by měli mít stolici každý druhý den nebo i jen 2-3x týdně. Dokud je vyprazdňování pohodlné a bezproblémové a stolice není tvrdá, můžeme to považovat za přijatelnou normu.

  •  Rentgenové vyšetření břicha by mělo být zařazeno do seznamu povinných vyšetření u dětí se zácpou.

Běžný rentgen břicha při diagnostice funkční zácpy není indikován. Může se však provést, pokud existuje podezření na impakci stolice a když je fyzikální vyšetření nemožné nebo nespolehlivé.

  • Zvýšený příjem vody ve stravě pomáhá léčit zácpu.

Bohužel účinnost podobných praktik nebyla nikdy prokázána. Současné pokyny pro děti se zácpou doporučují udržovat normální příjem vody odpovídající věku dítěte.

  • Zácpu lze léčit větším množstvím vlákniny ve stravě.

Vláknina napomáhá řešení problémů zácpy, například produkt BEBACARE FIBRE obsahuje vlákninu GOS/FOS, která zlepšuje konzistenci stolice.

  • Doporučení ředit náhradní kojeneckou mléčnou výživu u kojenců, kteří jí užívají.

Výše uvedená metoda nemá potvrzenou účinnost ani prokázanou bezpečnost použití. Může dokonce ohrozit příjem správně vyvážených živin u kojenců.

  • K vyvolání defekace lze pravidelně používat čípky proti zácpě.

Příliš časté používání čípků může být nebezpečné, návykové a dokonce traumatické. Čípky mohou být způsobem, jak vyčistit střeva od fekálních usazenin, ale ne pro každodenní použití.

  • Pravidelné užívání laxativ (laktulózy) může být návykové, a tedy nebezpečné.

Laktulóza – pokud je podávána ve správné dávce a ve správných časových intervalech – je bezpečná a účinná. Může být podáván po delší dobu, dokud zácpa nezmizí*.

(*Zavádění laktulózy do terapeutické léčby zácpy je nutné konzultovat s lékařem)

  • Probiotika mohou vyléčit zácpu.

Bohužel zatím neexistují žádná data potvrzující tuto tezi, proto neexistují žádná doporučení v použití této metody léčby. K dnešnímu dni nejsou důkazy zatím dostatečně spolehlivé pro rutinní používání probiotik, ať už jako doplňkové nebo primární léčby.

  • Zácpa je nebezpečná, protože může vést k perforaci střev nebo vstřebání toxinů, což může vést až ke smrti.

Takové „potenciální“ důsledky zácpy nebyly prokázány, ale často způsobují zbytečný strach, úzkost a nesprávné pochopení problému.

  • Pro prevenci zácpy se doporučuje začít s nácvikem na nočník před rokem věku dítěte.

I když je nácvik na nočník důležitý pro prevenci zácpy, jeho pravidelné provádění u všech děti do 1 roku může být škodlivé.

Začátek učení se používat toaletu je dán vývojovou připraveností dítěte, která se může objevit mezi 2.–4. rokem života. Za pozornost stojí přítomnost několika potřebných motorických a behaviorálních parametrů u dítěte.

zácpa u dítěte

Komunikace pro odborníky ve zdravotnictví

Velmi důležitou součástí strategie celkového zvládání zácpy je kromě racionální a správné diagnostiky a léčby také demystifikace zácpy. Zásadní význam má vzdělávání a poradenství a odborníci ve zdravotnictví by se měli moudře a vědecky zabývat zdroji obav a zmatků, které pečovatelé postiženého kojence nebo dítěte mají.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.