Při péči o tělo nepodceňujte osvědčené babičkovské rady, říká korektivní dermatoložka Katarína Třísková. Řada změn, kterými musí tělo v průběhu…
ČÍST ČLÁNEK ›
“A ne, ne a ne! Mami, já sám!”
Pozorujete, že vaše jinak klidné děťátko se začíná rozčilovat, častěji trucuje, odmítá s vámi mluvit nebo vztekle hází věcmi? Nepoznáváte v něm vaše hodné miminko? Nejspíš pro vás máme diagnózu: právě se vaše dítě dostalo do tzv. období vzdoru, velké zatěžkávací zkoušky vaší trpělivosti, která probíhá většinou mezi prvním a třetím rokem věku dítěte. Jen žádnou paniku, ačkoli přijdou náročné chvíle, období vzdorovitosti brzy přejde, a pak se nad ním už jenom budete moci pousmát. Mezitím si však přečtěte několik praktických rad, jak na malé bručouny účinně vyzrát.
Malé děti nedělají neplechy naschvál, není to žádný trest vůči vám. Jednají rázně a přímo – když se jim něco nelíbí, prostě to dají najevo. Naučily se, že dokáží projevovat vlastní vůli a zkoumají, jak daleko mohou ve vztahu k vám zajít. Podle odborníků je toto období důležitým časem pro formování osobnosti dítěte. Miminko se učí samostatnosti a umění se samo rozhodnout.
Doposud byla „domluva“ s vaším děťátkem snadná a poslouchalo vás. Nyní ale začíná odsekávat nebo vás dokonce vztekle plácá. Vypořádat se s takovým novým postojem je určitě obtížné, nejen doma, ale například i ve střetu s cizími lidmi nebo rodinou. Rozhodně se netrapte tím, že byste vypadala jako matka, která svoje dítě nezvládá nebo myšlenkami, kde jste ve výchově udělala chybu. Tímto obdobím si musí projít každý rodič, a kdo tvrdí, že jeho se to netýkalo, tak raději svůj zážitek vytěsnil z paměti.
Světová zdravotnická organizace doporučuje výlučné kojení po dobu 6 měsíců.
Nestlé toto plně podporuje a zároveň doporučuje pokračovat v kojení co nejdéle. Zavádění náhradní kojenecké výživy a příkrmů konzultujte s vaším lékařem nebo kompetentním zdravotnickým odborníkem.