Arrow backLanguage
Od ukončeného 2. roku
Článek
Add this post to favorites

Po mateřské zpátky do práce

Je přirozené, že můžete cítit nejistotu před návratem do pracovního procesu po rodičovské dovolené. Přečtěte si, jak se co nejlépe připravit.

2minuty čtení Zář 20, 2016

VRACÍTE SE ZPĚT NA SVÉ MÍSTO?

Pokud jste měla před otěhotněním práci a po dobu mateřské a rodičovské dovolené jste byla řádně zaměstnaná, můžete se vrátit do tří let věku dítěte zpět na svou původní pozici. To je období, kdy od zaměstnavatele nemůžete dostat výpověď. Pokud se jedná o tuto ochrannou dobu, je zaměstnavatel povinen zajistit vám návrat na původní místo, případně na jinou pozici, v závislosti na znění pracovní smlouvy. I během mateřské dovolené máte nárok uzavřít dohodu o rozvázání pracovního poměru. Stejně tak, pokud by vám nově přidělená pozice nevyhovovala, můžete podat výpověď. Jestliže dojde k ukončení pracovního poměru dohodou obou stran v závěru rodičovské dovolené, náleží vám podpora v nezaměstnanosti v minimální výši. Když se stane, že zaměstnavatel nejedná podle zákona, neváhejte vyhledat právní pomoc. Obrátit se můžete i na oblastní pobočku Státního úřadu inspekce práce. Komunikace se zaměstnavatelem by měla probíhat v písemné podobě, abyste mohla v případě sporu vše doložit.

ČEKÁ VÁS PRACOVNÍ POHOVOR?

Trochu jiné to je pro maminky, které byly už v průběhu těhotenství bez práce. Uplatnění na trhu práce je náročnější, ale žádný strach, dá se to zvládnout.

Věděla jste, že...

právě maminky díky propracovanému time managementu dokáží svou práci zvládat rychle a efektivně? To je vaše tajná zbraň! Nebojte se tedy přijmout výzvu v podobě pracovního pohovoru. Pokuste si předem připravit odpovědi i na osobní otázky, které vám HR pracovníci firem mohou položit:

  • Jak budete zvládat péči o dítě s pracovním nasazením?
  • Máte někoho, kdo se vám o děti v případě přesčasu postará?
  • Plánujete dalšího potomka

Měla byste vědět, že tento typ otázek můžete zdvořile odmítnout. Nicméně, když se pokusíte odpovědět a zdůrazníte i své profesní přednosti, může to pro vás být plus. V dnešní době existuje mnoho společností, ve kterých si uvědomují, že maminky patří mezi velmi schopné a svědomité zaměstnance. Že dokáží stmelit pracovní kolektiv. Nevzdávejte se a životopis pošlete klidně na víc míst najednou. Nezapomínejte, že z neúspěchu je třeba se poučit a v záběru vás může posunout vpřed!

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

Naše značky