Arrow backLanguage
Od narodenia
Článek
Add this post to favorites

Co nejíst při kojení? - Naše doporučení

Přemýšlíte, jaké potraviny nejíst při kojení? Můžete se řídit našimi doporučeními a ulevit tak svému děťátku od bolení bříška, nebo se vyvarovat alergických reakcí.

4minuty čtení Črv 2, 2018

Stala jste se novopečenou maminkou, začínáte s kojením, a jednou z věcí, kterou právě řešíte, je způsob stravování a co nejíst při kojení. Každý ve vašem okolí vám radí něco jiného, až vám z toho jde hlava kolem. Nenechte se příliš stresovat a dejte především na svůj vlastní instinkt. Dbejte zejména na to, aby byl váš jídelníček pestrý a vyvážený. Jedině tak získáte dostatek energie, abyste zvládla péči o miminko, která může být zpočátku velmi náročná.

Stravujte se podle zásad zdravé výživy

Ačkoliv nikde nenajdete seznam zakázaných potravin při kojení, existuje celá řada věcí, které jsou nevhodné. Pokud se chcete stravovat podle zásad zdravé výživy a dát tak svému miminku dobrý základ do života, snažte se vyhýbat následujícímu. Níže je seznam potravim, co nejíst při kojení:

  • Polotovary a potraviny obsahující konzervační látky, umělá sladidla a barviva
  • Tepelně neupravené výrobky, jako jsou majonézové saláty, syrová vejce a maso, uzené ryby, nepasterizované mléčné výrobky, či zrající nebo plesnivé sýry
  • Příliš kořeněné, mastné, nebo sladké pokrmy
  • Nápoje obsahující alkohol, kofein, nebo chinin
  • Potraviny, které mají tendenci způsobovat nadýmání, jako je čerstvé pečivo, sója, luštěniny, některé druhy zeleniny a ovoce a sycená voda.

Dáte-li si občas kávu nebo skleničku vína, rozhodně tím svému miminku neublížíte. Je však lepší dopřát si tyto nápoje bezprostředně po nakojení, aby byl rozestup od dalšího kojení co nejdelší. Vezměte také v úvahu, že při pití velkého množství kofeinových nápojů při kojení, se u dětí mohou objevit poruchy spánku, podrážděnost a častější plačtivost.

Jaký vliv má konzumace kofeinu a alkoholu na kojení?

Konzumace kofeinu a alkoholu během kojení může mít vliv na dítě. U kojených dětí se po konzumaci kofeinu nebo alkoholu mohou objevit poruchy spánku, podrážděnost a zvýšený pláč. Pokud se rozhodnete konzumovat kávu nebo alkohol, je lepší tak učinit ihned po kojení, aby byl interval do dalšího kojení co nejdelší.

Ulevte bolavému bříšku

Prdíky jsou kapitola sama pro sebe. Většina maminek je ochotná udělat opravdu cokoliv, jen aby ulevila svému miminku od bolesti bříška. Stejně jako mohou pomoci speciální kapičky, mastičky, popíjení fenyklového čaje (maminka), cvičení s nožičkami nebo masáže a nahřívání bříška, může pomoci i vynechání potravin, které způsobují nadýmání. Jsou jimi například:

  • Čerstvé pečivo a výrobky obsahující kvasnice
  • Sója a luštěniny jako hrách, fazole nebo čočka
  • Kedlubny, ředkvičky, kapusta, květák, zelí, brokolice, hrášek, paprika
  • Cibule, česnek, pažitka, pórek
  • Hruška, velké množství bobulovitého ovoce
  • Sycené vody a minerálky

Neznamená to však, že je nutné vynechat veškeré výše uvedené potraviny. Jen je potřeba vyzkoušet, co vaše miminko snáší dobře a co mu naopak způsobuje nadýmání. Takovým potravinám je lepší se na chvíli vyhnout a zkusit je do svého jídelníčku zařadit až v pozdějším věku vašeho děťátka. Obecně lze říci, že co nadýmá maminku, bude pravděpodobně působit problémy i miminku.

Jak mohou potraviny ovlivnit nadýmání u kojenců?

Některé potraviny mohou u kojenců způsobit nadýmání. Patří mezi ně čerstvé pečivo a výrobky obsahující droždí, sója a luštěniny, jako je hrách, fazole nebo čočka, některá zelenina, jako je zelí, květák, brokolice, paprika, a některé ovoce, jako jsou hrušky a bobuloviny.

Pozor na alergie

Kromě nadýmání mohou miminku způsobit potíže i potravinové alergie. Projevit se mohou různými způsoby. U kojenců se obvykle objevuje kopřivka nebo ekzém, ale dětský organismus může reagovat i průjmy, zvracením, nebo například dušností.

K nejčastějším alergenům patří následující potraviny:

  • Citrusy, kiwi a exotické ovoce
  • Jahody, rybíz, angrešt, ostružiny a další druhy drobného kyselého ovoce
  • Rajčata a papriky (zejména v syrovém stavu), celer
  • Arašídy, pistácie, ořechy, mandle
  • Kakao, čokoláda, mák
  • Kravské, kozí, ovčí a sojové mléko
  • Vejce a ryby

Nebojte se, nemusíte si při kojení odpírat a nejíst svou oblíbenou čokoládu nebo makový koláč, pokud na ně máte chuť. Buďte jen připravená, že tyto potraviny mohou u vašeho miminka vyvolat alergickou reakci. Nové potraviny proto raději zařazujte do svého jídelníčku postupně a s několikadenním odstupem, ať můžete vysledovat případné reakce. Pozor si dávejte zejména v případě, že se ve vaší rodině nějaké alergie vyskytují.

Odborníci radí

Pro více informací a často kladené otázky ohledně potravinových alergií doporučujeme navštívit stránku alergienapotraviny.czkde naleznete zajímavé informace od alergologů a dalších odborníků, kteří chtějí sdílet a šířit pravdivé a vědecké informace o potravinové alergii.

Brožurka o kojení
Doporučený produkt
lacto+
Nové

Od narození

BEBACARE MAMA LACTO+, pískavice řecké seno, 20,9 g
5
4.8/5
Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.