Arrow backLanguage
0 − 3 mesiace
Článok
Add this post to favorites

Úloha rodičovskej dovolenky pre oteckov

Aj keď je rola mamičky nezastupiteľná, ani oteckovia by sa nemali odsúvať na druhú koľaj. 

3minút Čítať apr 18, 2023

S meniacim sa svetom stále rastie nutnosť posilniť puto medzi otcom a dieťaťom. To si aspoň myslí väčšina vyspelých krajín, kde je platená otcovská dovolenka realitou. Aké výhody môže priniesť možnosť, že si aj otecko môže zobrať platené voľno, aby mohol byť s vaším dieťatkom?

Prvé týždne predstavujú pre celú rodinu obrovskú zmenu. Novopečení rodičia sa musia prispôsobiť novej realite a obaja chcú čo možno najlepšie využiť túto jedinečnú príležitosť byť nablízku novonarodenému dieťatku. Preto považuje stále viac otcov otcovskú dovolenku nie za možnosť, ale za úplnú nutnosť. Práve v tomto období sa posilňuje puto medzi otcom a dieťaťom. 

Aj keď sa konkrétne podmienky v jednotlivých krajinách líšia, existuje ich stále viac, v ktorých prijímajú opatrenia posilňujúce paritu medzi materskou a otcovskou dovolenkou. Aj otcovia si tak v dnešnom svete môžu zobrať niekoľko dní voľna, aby mohli tráviť čas s dieťaťom.
 

Otec

Otcovská dovolená zlepšuje harmonii partnerů

Studie publikovaná univerzitou v Ohiu ve Spojených státech dospěla k závěru, že existuje spojitost mezi otcovskou dovolenou a lepší harmonií mezi partnery. Podle odborníků spolu chtějí páry, kde se otec rozhodne pro otcovskou dovolenou, nakonec zůstat déle.  

Další výhodou je, že se tak otcové začnou zcela zákonitě více podílet na vzdělávání svých dětí, a to již od útlého věku. Tatínek se s maminkou podělí o více úkolů a může být přítomen i v době, kdy by jinak přítomen nebyl: Může přebalovat, převlékat dítě, koupat je, krmit, hrát si s ním, povídat si nebo mu třeba zpívat ukolébavky. Všechny tyto činnosti pomáhají vytvářet silnější pouto mezi otcem a dítětem od prvního momentu a ve výsledku budou mít z dlouhodobého hlediska pozitivní dopad na jejich vztah. 

 

Díky dovolené vyroste otcovo sebevědomí při výchově

Častější přítomnost otce od prvních dnů života dítěte znamená, že bude tatínek řešit i případné problémy, které nastanou. Tak získá důvěru ve své schopnosti postarat se o dítě, kdykoli zůstane o samotě. I prostý fakt, že opakovaně drží dítě na klíně nebo mu znovu a znovu připravuje jídlo, mu pomáhá zvládnout vše, co souvisí s potřebami novorozence a utvrzuje ho v tom, že si se vším poradí.

A konečně, stále více studií ukazuje, že otcovská dovolená – a zapojení otce do výchovy dítěte od prvních okamžiků jeho života – reálně zvyšuje produktivitu otce po návratu do práce. Spokojený pracovník se přirozeně stává produktivnějším a podle průběžných výzkumů provedených v posledním desetiletí se tatínci na otcovské dovolené cítí spokojenější ve své kariéře i na pracovišti.  

Takže tatínkové, možná je právě teď ta správná chvíle, abyste si dali pauzu od práce a užili si každý okamžik strávený s rodinou, nebo si dokonce dopřáli klidnou chvilku o samotě. Koneckonců i rodiče potřebují nějaký čas pro sebe. 

Registracia
Bavilo vás čítanie? Nechajte si posielať články na mieru!

V Nestlé Baby&me klube posielame každé mamičke obsah priamo pre ňu a jej bábätko. Užite si ho tiež.

akvizice
Bavilo vás čítanie? Nechajte si posielať články na mieru!

V Nestlé Baby&me klube posielame každé mamičke obsah priamo pre ňu a jej bábätko. Užite si ho tiež.