Tento měsíc je velmi aktivní fází vývoje Vašeho děťátka. Chce být všude, všechno vidět a všude se dostat. Nevěříte tomu,…
ČÍST ČLÁNEK ›
Šestý měsíc je obdobím, kdy děťátko posiluje svalíky a překypuje energií.
Když budete chtít vzít dítě do náručí, může se Vám už stát že, se začne zaklánět a vzpouzet, a snažit se dostat na zem a samostatně se pohybovat. Některé děti začínají v tomto věku sedět bez opory, nicméně vývoj této dovednosti probíhá od 6. do 9. měsíce. Vaše děťátko se může rovněž snažit zarývat prstíky a nožičky do podlahy, aby se odstrčilo, a dostalo se tak ke své oblíbené hračce.
Děti v tomto věku mají rády pohyb, tudíž je nyní vhodná doba předkládat mu tahací melodické hračky nebo „hrací desky“ s bezpečnými tlačítky a dalšími prvky, které se dají ohýbat, otáčet a vydávají přitom zvuky. Můžete je připevnit na dětskou ohrádku nebo na kočárek, poskytnou tak Vašemu děťátku hodiny zábavy a učení. Nad přebalovací pult zavěste předměty v sytých základních barvách, aby mělo co zajímavého pozorovat. Při hraní na zemi pokládejte hračky mimo jeho dosah, podpoříte tím jeho chuť se k nim převalit, doplazit či dolézt. Během koupání mu ve vaně nabízejte dětské džbánky, kyblíčky a konvičky, Vaše děťátko se bude jistě skvěle bavit naléváním, vyléváním a přeléváním vody.
Jazykové dovednosti děťátka můžete rozvíjet tak, že mu budete pomalu a v krátkých větách říkat, co každý den zažíváte. Ukazujte mu různé předměty a gesta a přitom je pojmenovávejte. Když bude žvatlat, opakujte zvuky po něm. V tomto věku jsou vhodné také knihy, pohádky, písničky a říkanky s opakujícími se větami, protože opakování těchto zvuků pomáhá děťátku učit se nová slova.
Pamatujte, že každé miminko je jedinečné a vyvíjí se vlastním tempem. Nemějte proto obavy, pokud všechny uvedené schopnosti Vaše miminko nedělá, dříve či později k tomu určitě dojde. Pokud máte o zdravotním stavu a vývoji dítěte jakékoli pochybnosti, poraďte se svým lékařem.
Světová zdravotnická organizace doporučuje výlučné kojení po dobu 6 měsíců.
Nestlé toto plně podporuje a zároveň doporučuje pokračovat v kojení co nejdéle. Zavádění náhradní kojenecké výživy a příkrmů konzultujte s vaším lékařem nebo kompetentním zdravotnickým odborníkem.